Romány

Babinec na vidieku (Judy Leigh)

„Babičkovské“ príbehy od Judy Leigh som si obľúbila a preto ma potešilo, že vydavateľstvo Grada prišlo s ďalším v poradí. Tentokrát nesie názov Babinec na vidieku a ani teraz dôchodcovia nesklamali.

Barbara sa po menšom kolapse rozhodne navštíviť svoju sestru Pauline, ktorá žije na vidieku. Sestry sa však predtým príliš nestretávali. Jedným z dôvodov sú ich rozdielne povahy. Zatiaľ čo Pauline je priateľská a v dedine veľmi obľúbená, Barbara je uzavretá a neberie si servítku pred ústa. Ich spoločné nažívanie je na začiatku dosť komplikované. Aby toho nebolo málo, Pauline nechtiac zrazí muža menom Bisto. Kto je tento záhadný tulák? A ako zmení život Pauline a Barbare?

Mne sa veľmi páči, že si autorka do svojich príbehov vybrala hlavné postavy po sedemdesiatke. Do kníh sa dá veľmi ľahko začítať, stránky sa obracajú rýchlo. Babinec na vidieku nebol výnimkou. A hoci som tušila, ako príbeh dopadne, vôbec mi to neprekážalo.

Autorka rieši vzájomné vzťahy postáv. Tentokrát dominuje ten medzi sestrami. Postava Barbary mi bola spočiatku menej sympatická. Zatrpknutá dôchodkyňa, ktorá vo svojom živote nikoho nepotrebuje. Naopak Pauline je miestami až príliš dobrá a naivná. Veľmi sa mi páčil ich postupný prerod.

„Veď viete, pán doktor, toto jojo zvané život síce skáče hore-dolu, ale len moje prsty ovládajú povrázok, všakže?“

str.111

Prostredie vidieka bolo očarujúce. Veľmi sa mi páčila komunita v dedinke Winsley Green. Autorka dokonale vykreslila harmonické susedské vzťahy, ale aj susedy, ktoré si pri každej príležitosti skočia do vlasov. Nechýbalo veľa vtipných situácií. Prekvapením pre mňa bola téma homosexuality, ktorá býva u starších ľudí tabu. Autorka ju do príbehu citlivo zakomponovala.

Kniha Babinec na vidieku v sebe ukrýva veľmi láskavý príbeh zo sveta seniorov. Opäť nechýba značná dávka vtipu, trochu napätia i romantiky. Knihy od Judy Leigh patria k tým, ktoré určite neurazia. Pre mňa sú to veľmi príjemné oddychovky, ktoré sú možno predvídateľné, ale aj napriek tomu po dočítaní zanechajú príjemný pocit. Odporúčam nielen starším ročníkom, ale každému, kto si chce pri knihe oddýchnuť. Po dočítaní budete na svoje babičky pozerať úplne inými očami. Kiežby si všetci dôchodcovia takto užívali život.

Ukážku z knihy nájdete na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/babinec-na-vidieku-100065/

Titul: Babinec na vidieku

Originálny názov: The Old Girls´s Network

Autor: Judy Leigh

Preklad: Ľubica Dvončová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

0 comments on “Babinec na vidieku (Judy Leigh)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: