Romány

Kaviarnička pod citrónovníkom: šálka nádeje (Cathy Bramley)

Kniha Kaviarnička pod citrónovníkom od Cathy Bramley ma zaujala, už keď som ju videla prvýkrát v edičnom pláne vydavateľstva. Krásna, žiarivá obálka priam volá o pozornosť. Aký je však príbeh vo vnútri?

Rosie je workoholička do špiku kostí. Nezhoda so šéfom ju však stojí miesto a tak si povie, že na mesiac bude pomáhať svojej starej mame v Kaviarničke pod citrónovníkom. Rosie si počas svojej práce všíma, že kaviareň už má svoje najlepšie roky za sebou a chcelo by to zmenu. Tvrdohlavá stará mama si však nechce dať povedať a pred problémami v kaviarni zatvára oči. Rosie sa naskytne lukratívna pracovná ponuka v Manchestri. Čo bude s kaviarňou, keď odíde?

Kniha je útla, s väčším písmom a širšími okrajmi. Jej prečítanie bolo naozaj bleskové. To aj pre mňa – matku s dvomi deťmi. Nechýbalo veľa dialógov, tie mám radšej ako siahodlhé opisy. Začítala som sa vcelku rýchlo a ani som sa nenazdala, už som bola na konci.

Príbeh mi však pripadal fádny. Neudialo sa toho veľa. Iba zmena práce Rosie a pár drobností. Vedela som, že sa mám pripraviť na nenáročnú knihu, ale nečakala som, že príbeh bude až taký jednoduchý. A to patrím k čitateľom, ktorým neprekáža ani prvoplánovosť, pokiaľ je zaobalená do pútavého textu. Treba však pripomenúť, že kniha má niekoľko pokračovaní. Pevne verím, že v druhej časti sa život Rosie zdramatizuje. Istá dávka drámy a šmrncu v tejto časti akosi chýba. 

Autorka sa snaží vniesť do príbehu aj vážnu tému. Zaoberá sa prehnanými nárokmi na ženy v médiách, feminizmom, retušovaním reality a  zavádzaním, ktoré môže viesť až k poruchám príjmu potravy. Páčilo sa mi konanie hlavnej postavy Rosie, ktorá si vždy stála za svojím.

Kniha Kaviarnička pod citrónovníkom s podtitulom Šálka nádeje je priemerná oddychovka, ktorá sa odohráva v príjemnom prostredí rodinného podniku. Príbeh je jednoduchý, čitateľ si ho príliš neužije. Ak hľadáte nenáročné čítanie, pri ktorom vypnete, tento príbeh vás môže osloviť. Myslím si, že autorka rozsiahlejší príbeh rozdelila do štyroch kníh. Utešujem sa, že toto bolo iba zahrievacie kolo alebo akási predohra. Zrejme siahnem aj po ďalšej časti a dúfam, že si u mňa autorka vylepší reputáciu.

Prečítajte si úryvok na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23978654/kaviarnicka-pod-citronovnikom-1/

Titul: Kaviarnička pod citronovníkom: šálka nádeje

Originálny názov: The Lemon Tree Café: A Cup of Ambition

Autor: Cathy Bramley

Preklad: Miriam Ghaniová

Počet strán: 184

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Kaviarnička pod citrónovníkom: šálka nádeje (Cathy Bramley)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: