Detská literatúra

Ema a jej zázračná lupa (Catherine Jacob, Lucy Fleming)

Ilustrátorku Lucy Fleming som vám už raz predstavila pri knihe Ela a jej zázračné svetlo. Tentokrát si na pomoc prizvala Catherine Jacob a vznikla krásna detská kniha Ema a jej zázračná lupa.

Ema je dievčatko, ktoré zbožňuje všetko živé. Najmä drobné chrobáčiky, včielky, či dážďovky a dokonca aj pavúčikov. Dokonca im aj rozumie. Na narodeniny dostane od starej mamy lupu, ktorá je zázračná. Vďaka nej môže fascinujúci život chrobáčikov skúmať ešte podrobnejšie. Jedného dňa Emu poprosia zúfalé včielky o pomoc. Podarí sa Eme presvedčiť susedov, aby nezničili voňavý domov včielok?

Keď nám túto knihu priniesla pani poštárka, musela som ju so synom prečítať už na schodoch. Hneď ho zaujala jej krásna farebnosť a množstvo chrobáčikov. On totiž tiež rád sleduje hmyz. Neočarili nás však iba ilustrácie, ale aj text. Ten je veršovaný a číta sa veľmi ľahko.  Môj malý poslucháč ihneď spozornel.

Príbeh deti určite zaujme. Spolu s Emou môžu premýšľať, ako pomôcť včeličkám. Ich sused Stanko sa hmyzu bojí a tak namiesto kvetov a lúky chce ihrisko, kde sa môže bicyklovať. Ema ho musí presvedčiť, aby to nerobil. Aby hmyz neprišiel o svoj domov. Autorka deťom pekne vysvetľuje, že chrobáčikov sa báť netreba. Navyše sú aj veľmi užitoční. Ema ukáže Stankovi čaro drobných živočíchov a nakoniec aj on pochopí, že zeleň je potrebná.

Ilustrácie v knihe sú nádherné. Predstavujú doslova explóziu farieb. Ilustrátorka nakreslila rôzne druhy hmyzu. Môj syn veľakrát nechcel otočiť stránku, pretože si ju ešte poriadne neprezrel. Neustále vykrikoval: „Aha, aký chrobáčik. Pozri aká lienka…“.

Navyše na začiatku a konci knihy nájdu deti rôzne zaujímavé fakty zo života chrobáčikov. Napríklad, že modlivka má až päť očí, alebo že lúčny koník má uši na bruchu. A vedeli ste, že vážky žili na svete ešte skôr ako dinosaury? Že nie? Ani ja a vďaka tejto knihe som sa to naučila.

Ema a jej zázračná lupa je úžasnou knihou pre malých bádateľov. Veršovaný text zaujme deti od troch až štyroch rokov. Nádherné ilustrácie sa zapáčia aj tým menším. Zamilujú si ju deti, ktoré radi pozorujú chrobáčikov. Ak majú deti z nich strach, možno práve Ema im ukáže, že na to nie je dôvod. Kniha v sebe nesie krásny myšlienku. Učí deti milovať prírodu. Môj syn si ju obľúbil. U nás tak prísnym testom náročného čitateľa prešla.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu.

Titul: Ema a jej zázračná lupa

Originálny názov: Betsy Buglove Saves the Bees

Autor: Catherine Jacob

Ilustrácie: Lucy Fleming

Preklad: Marína Gálisová

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Foto: Drominička

0 comments on “Ema a jej zázračná lupa (Catherine Jacob, Lucy Fleming)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: