Detská literatúra Encyklopédie

Vitaj v múzeu (Andrea Kellӧ Žačoková)

Navštevujete so svojimi deťmi múzeá? Ja sa priznám, že u nás doma sme zatiaľ nemali veľmi možnosť ich prebádať. Preto som sa potešila knihe Vitaj v múzeu od Andrei Kellӧ Žačokovej, ktorá vás a vaše deti vezme na návštevu niektorých slovenských múzeí.  

Meno autorky vám môže byť známe aj vďaka knihe Super ženy, ktorá je veľmi zaujímavou publikáciou o výnimočných slovenských ženách. Tentokrát sa autorka venuje slovenským múzeám a ja som spracovaním knihy nadšená.

Kniha vás zaujme ihneď po otvorení. Predsádky sú plné slovenských múzeí, dokonca tu nájdete aj adresy či webové stránky. Ak niektoré z múzeí deti zaujme, veľmi ľahko si o ňom môžu nájsť ďalšie informácie.

V úvode knihy sa malý čitateľ oboznamuje s pojmami, ktoré súvisia s múzejníctvom. Vďaka stručným, ale zato potrebným informáciám tak zistia, čo je akvizícia, zbierka či exponát. Niektoré pojmy boli novinkou aj pre mňa. Priučia sa tak niečo aj rodičia.

Veľmi dôležitá časť je o tom, ako sa treba v múzeu správať. Túto pasáž by sa tiež zišlo prečítať aj niektorým rodičom. Okrem toho sa deti dozvedia, ako sa tvorí expozícia, odkiaľ sa do múzeá dostanú exponáty a aj to, kto v múzeu pracuje. Všetky informácie sú podané zrozumiteľne. Navyše tu nájdu deti aj slovník s pojmami pre prípad, že by si niektorým významom neboli isté.

Po základných informáciách sa už môžu deti vybrať na vzrušujúci výlet po slovenských múzeách. A verte mi, je z čoho vyberať. O každom z nich sú uvedené základné informácie – miesto a expozície, ktoré múzeum ponúka. Nájdete tu aj krátky článok a k tomu niekoľko ďalších zaujímavostí. Všetko dotvárajú ukážkové ilustrácie. Deti si môžu čítať o múzeách za radom, alebo si vyhľadajú tie zo svojho okolia.

A čo všetko sa v knihe môžu dozvedieť? Napríklad, čo je to klapačka a na čo sa používala. Zistia aj to, ktorá muzeálna expozícia je najdobrodružnejšia. Deti môžu prostredníctvom knihy navštíviť aj múzeum hračiek, kde je napríklad aj obľúbená postavička z nášho detstva Kuko. V tomto múzeu môžu deti zistiť, s akými hračkami sa hrali ich prastarí rodičia. Chlapov určite zaujme Múzeum dopravy  či letectva a samozrejme aj Železničné múzeum v Bratislave. Veľmi silný dojem určite zanechá aj Múzeum holokaustu v Seredi. A chcete vedieť, do ktorého múzea vás privedú stopy veverice, bociana a rysa? Odpoveď nájdete v knihe.

Ilustrácie v knihe vytvorila Emília H. Jesenská a sú absolútne skvelé. Krásne dotvárajú čítaný text a pomáhajú tak deťom s vizualizáciou toho, o čom sa práve dozvedeli.

Kniha Vitaj v múzeu je krásnou ukážkou toho, čo všetko môžu ponúknuť slovenské múzeá. Detského čitateľa zasvätí do tajov a pojmov múzeí a okrem toho ich vezme na knižnú prehliadku niektorých z nich. Graficky aj textovo veľmi dobre spracovaná kniha, ktorá si rozhodne zaslúži pozornosť. Som si istá, že deti a aj rodičia si v nej nájdu múzeum, ktoré počas voľna či výletu radi navštívia aj osobne. A práve vďaka knihe budú už deti vedieť, čo je to exponát či depozitár. Vhodné pre deti od 10 rokov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Kúpite ju napríklad v Martinuse.

Titul: Vitaj v múzeu

Autor: Andrea Kellӧ Žačoková

Ilustrácie: Emília H. Jesenská

Počet strán: 80

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

2 comments on “Vitaj v múzeu (Andrea Kellӧ Žačoková)

  1. Spätné upozornenie: Slovenskopédia (Andrea Kellö Žačoková) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: