Romány

Pekáreň s vôňou škorice (Ruth Kvarnstrӧm-Jones)

V poslednom čase sa na nás hrnú romantické príbehy spojené s kaviarničkami či pekárňami. Niekto si povie, že ich je už veľa. Ja poviem: „Dajte mi ďalšiu.“ Tou ostatnou prečítanou je Pekáreň s vôňou škorice, ktorú napísala Ruth Kvarnstrӧm-Jones.

Lovisa sa po rozchode s dlhoročným priateľom vracia z Londýna do svojho rodiska vo švédskom mestečku Halleholm. Zdedila tu historickú budovu, kde predtým jej starý otec Johan prevádzkoval pekáreň a stará mama Amelia šila vo svojej krajčírskej dielni prekrásne šaty. Lovisa sa po dlhšom váhaní rozhodne oživiť pekáreň. Netuší však, že to nebude také jednoduché. Najmä preto, že niekto jej nechce dopriať úspech. Krivdy z minulosti siahajú až do súčasnosti. Podarí sa Lovise rozvoňať námestie škoricovými slimákmi alebo jej plány budú zmarené?

Táto kniha ma zachránila počas pobytu v nemocnici. Začala som tam čítať viacero kníh v čítačke, ale ani do jednej som sa nebola schopná začítať tak ako do Pekárne. Príbeh ma vtiahol hneď od prvých strán a vedela som, že je to presne to, čo som potrebovala. Ľahkú oddychovku, pri ktorej nemusím príliš premýšľať.

Aj napriek tomu, že kniha je svojím spôsobom predvídateľná, nie je vôbec povrchná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V príbehu sa objavuje aj historická linka. Spoznávame príbeh Lovisinej starej mamy Amelie. Jej cestu za úspechom. Jej život poznačený zradou, ktorá sa prenáša až do súčasnosti. Dve rodiny so sebou nevedia vychádzať. Intrigy od Lovisinho vzdialeného bratranca Reubena vám budú otvárať nožík vo vrecku a budete si to s ním chcieť vybaviť aj vy osobne.

Nenávisť a nevraživosť však aj tu prekoná láska. Táto dejová línia sa mi veľmi páčila. Páčilo sa mi aj to, ako sa mnoho vecí ku koncu vysvetlilo. A aj postavy, ktoré mi v príbehu neboli príliš sympatické, sa ku koncu ukázali v oveľa lepšom svetle. Navyše sa mi páčili skvelo spracované reálie o švédskych zvykoch a sviatkoch.

Pekáreň s vôňou škorice je príjemná oddychovka, ktorá v sebe ukrýva omnoho viac ako len jednoduchý romantický príbeh. Intrigy a nenávisť sa striedajú s odhodlaním a nádejou na lepší život. To všetko je prevoňané vôňou škorice a horúcej čokolády. Čítanie odporúčam s koláčikmi. Pretože čítať o sladkom sa nedá bez toho, aby ste si z niečoho neodhryzli. Tento príbeh ma rozhodne nesklamal. Práve naopak, prekvapil v pozitívnom zmysle.

Ďakujem vydavateľstvu Grada za spríjemnenie pobytu v nemocnici a expresné doručenie knihy do čítačky. Prečítajte si úryvok na stránke:

https://www.grada.sk/pekaren-s-vonou-skorice-100078/

Titul: Pekáreň s vôňou škorice

Originálny názov: Halleholm: Lovisas val

Autor: Ruth Kvarnstrӧm-Jones

Preklad: Martina Antošová

Počet strán: 384

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

1 comment on “Pekáreň s vôňou škorice (Ruth Kvarnstrӧm-Jones)

  1. Spätné upozornenie: Zimné kúzlo s vôňou škorice (Ruth Kvarnström-Jonesová) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: