Romány

Zimné kúzlo s vôňou škorice (Ruth Kvarnström-Jonesová)

Je to iba pár mesiacov, čo som vám predstavila knihu Pekáreň s vôňou škorice, ktorá bola veľmi milým prekvapením. Po krátkom čase vydavateľstvo Grada prináša svojim čitateľom pokračovanie s názvom Zimné kúzlo s vôňou škorice. Podarí sa Ruth Kvarnström-Jonesonovej zaujať aj v tejto knihe?

Halleholm sa pomaly, ale isto chystá na najkrajšie sviatky roka. Lovisa vo svojej pekárni pripravuje niekoľko prekvapení. Krásnu atmosféru a plány naštrbí diagnostikovaná rakovina matky jej priateľa Axela. V Lovise to spustí lavínu spomienok na svoju sestru, ktorá ako dieťa svoj boj s rakovinou prehrala. Postupne sa ujde niekoľko nepríjemných udalostí, ktoré Lovisu takmer položia. Podarí sa jej uzmieriť s Axelom a prekonať niekoľko prekážok?

Predošlá kniha bola pre mňa veľkým prekvapením. Sladká obálka ukrývala silný príbeh. Na pokračovanie som sa nesmierne tešila. Začítala som sa rýchlo. Možno aj vďaka tomu, že predošlý príbeh som čítala iba nedávno. Mala som všetky postavy aj prostredie stále v spomienkach. Nemusíte sa báť, že ak po knihe siahnete neskôr, stratíte sa v nej. Autorka všetko čitateľovi pripomenula. Nie však príliš, aby to nevyzeralo ako prerozprávanie predošlého príbehu. Pre neinformovaného čitateľa však dostatočne.

Knihy tejto autorky sa mi páčia hlavne preto, že čitateľovi približujú švédske sviatky. Spoznávame tak vďaka príbehu iné zvyky a kultúru. Tentokrát sú to dušičky, sviatok Lucie a samozrejme Vianoce. K tomu nechýbajú ani tie najchutnejšie koláčiky. Ale autorka sa nevenuje iba reáliám a koláčikom, ale prináša aj ťažšiu tému. Tentoraz je to rakovina. Ako sa s ňou popasovať, ako sa vysporiadať so stratou svojho blízkeho. Spoznávame niekoľko osudov a viacero pohľadov.

Hoci sa príbeh vďaka dialógom čítal väčšinou skvelo, v istých momentoch som sa aj trochu nudila. Dialógy sa točili viac menej okolo toho istého. Roztržka medzi Lovisou a Axelom mala stále tú istú príčinu. Na jednej strane chápem zámer autorky. Dať do povedomia preventívne vyšetrenia, ale podľa mňa to bolo príliš okaté, silené. Tieto pocity našťastie vyrovnala druhá časť, kde už dej vcelku dobre gradoval. Síce bol predvídateľný, ale aj napriek tomu krásny.

Aj napriek tomu, že sa mi predošlá kniha páčila viac, užila som si aj Zimné kúzlo s vôňou škorice. Autorka mi navodila príjemnú vianočnú atmosféru. Mala som chuť ochutnať všetky koláčiky a najmä legendárnu Lovisinu horúcu čokoládu. Mám pocit, že som pribrala už len z čítania. Autorka načala aj vcelku ťažkú tému rakoviny a tak to ani tentoraz nebude iba také naivné čítanie. Ak si chcete pri príbehu oddýchnuť a nasať trochu švédskej vianočnej atmosféry, môže vám spoločnosť robiť aj táto kniha.

https://www.grada.sk/zimne-kuzlo-vonou-skorice-100079/

Titul: Zimné kúzlo s vôňou škorice

Originálny názov: Julstӧk i Halleholm

Autor: Ruth Kvarnström-Jones

Preklad: Martina Antošová

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

0 comments on “Zimné kúzlo s vôňou škorice (Ruth Kvarnström-Jonesová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: