Detská literatúra

O zvončeku, ktorý nechcel zvoniť (Heike Conradiová)

Atmosféru Vianoc sa u nás snažíme navodiť nielen medovníčkami, ale aj knihami. Ďalšia, ktorá nám pribudla do knižnice, je od Heike Conradiová s názvom O zvončeku, ktorý nechcel zvoniť. Rada vám o nej napíšem viac.

V malebnom mestečku je kostol, ktorého zvonica má štyri zvony. Tri sú staršie a ten najmenší je nový. Blíži sa čas Vianoc a tak si chcú precvičiť zvonenie. Tie staršie zvonia hneď a krásne. Najmenší však nie a nie zvoniť. Hrdličku Felidiu to veľmi trápi. Snaží sa zistiť, prečo najmenší zvonček nechce zvoniť. Robí všetko preto, aby sa rozzvonil. Pýta sa svojich kamarátov, preletí aj niekoľko krajín a skúša všetky možné rady. Nič však na zvonček nezaberá. Vyzerá to tak, že počas Vianoc nebude zvoniť. Alebo áno?

Mám rada vianočné detské knihy. Sú vždy plné nehy, krásnych posolstiev a odkazov a navodia tú pravú atmosféru. Príbeh o zvončekoch bol iný, ako sme doteraz doma čítali a veľmi sa nám páčil. Textu v knihe je dosť na večerné čítanie pre deti vo veku od 4 až 5 rokov. Môjmu synovi sa páčili citoslovcia predstavujúce zvonenie zvonov. Pri čítaní upútali pozornosť. Pre mňa boli miernou komplikáciou krkolomnejšie znejúce mená. Pri mene Ringelbert som si skoro doplietla jazyk. Pri ďalšom čítaní si ho zrejme predvídavo zmením.

Ako to už pri vianočných príbehoch býva, aj tento ukrýva v sebe pekné posolstvo. Malý čitateľ môže rozmýšľať, prečo zvonček nechce zvoniť. Spolu s Felidiou sa snaží pomôcť. Vrana odporúča pekné slová. Čo sú však pekné slová? V príbehu vidíme, že pre každého je pekným slovom niečo iné. Nakoniec však svoju silu ukáže pokoj. Pokoj zemi, pokoj ľuďom, pokoj všetkým. A to je to najkrajšie posolstvo Vianoc.

Mne sa veľmi páčia ilustrácie. Sú povedzme tradičnejšie. Pripomínajú mi knihy, ktoré čítali ešte naši rodičia. Možno sú mi také blízke aj preto, že ilustrátorka absolvovala štúdium v Bratislave. Malebná zasnežená krajina a domčeky vyzerajú ako z pohľadníc zo Slovenska.

O zvončeku, ktorý nechcel zvoniť je ďalšia krásna kniha s vianočnou témou. Ide z nej pokoj, láska a snaha pomôcť. Nechýba ani posolstvo, ktoré deti niečomu priučí. Nádherné ilustrácie navodia dokonalú zimnú a vianočnú atmosféru. Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov.

Knihu kúpite aj na Martinuse.

Titul: O zvončeku, ktorý nechcel zvoniť

Originálny názov: Die kleine glocke, die nicht lӓuten wollte

Autor: Heike Conradi

Ilustrácie: Maja Dusíková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “O zvončeku, ktorý nechcel zvoniť (Heike Conradiová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: