Detektívky

Karty na stole (Agatha Christie)

Keďže som sa nevedela rozhodnúť, či začať čítať román alebo triler, vyhrala stávka na istotu v podobe Agathy Christie. Tentokrát to bola kniha s názvom Karty na stole, ktorá vraj patrí medzi najoriginálnejšie diela autorky. V čom je kniha iná ako ostatné?

Hercule Poirot dostane pozvanie na výnimočný večierok od pána Shaitanu. Ten je výstredný a vraždu považuje za istý druh umenia. Poirotovi naznačí, že na večierku mu ukáže svoju „zbierku“ vrahov. Okrem štyroch vrahov sú na večierku prítomní aj ľudia z opačnej strany zákona. Detektív Poirot, superintendent Battle zo Scotland Yardu, známa spisovateľka detektívok Ariadne Oliverová a nakoniec plukovník Race z tajnej služby. Pri nevinnej hre bridžu však niekto príde o život. Kto zo štyroch vrahov zabíjal opäť? Podarí sa to rozlúsknuť?

So záverom, že tento príbeh je iný a originálny, môžem iba súhlasiť. Čitateľ hneď na začiatku vie mená potenciálnych vrahov. Počas čítania spoznávame ich povahu, ich minulosť a pohnútky spáchať ďalšiu vraždu. Každá postava je iná, každý má vlastný dôvod. Autorka sa opäť s čitateľom zahráva. Neraz mu do mysle zasieva semienko pochybností. Keď vyklíči do istoty, že tu máme vraha, tak ho vytrháva aj s koreňmi a sadí ďalšie. Autorka v tejto knihe ide na čitateľa skôr psychologicky, to u Agathy nebýva zvykom.

Bridžová partička bola pre mňa niečo nové. Nikdy som nebola fanúšikom kartových hier. To, čo ma dostalo bol dokonalý preklad. Hoci som nerozumela z bridžového žargónu ani slovo, prekladateľka si rozhodne dala záležať a navodila dokonalú atmosféru kartovej hry. Nemusíte sa však báť, že príbeh nepochopíte, ak bridžu nerozumiete.

Celá kniha je aj tentokrát viac-menej založená na dialógoch a tak jej čítanie ide rýchlo. Už v predošlej knihe som si obľúbila postavu Ariadne Oliverovej. Tentokrát sa moje sympatie iba potvrdili. Vtipná, impulzívna, všetečná a vždy so zdravým úsudkom. Na prípady s ňou sa teším aj v ďalších knihách.

Titul Karty na stole rozhodne patrí medzi výnimočné diela Agathy Chistie. Aj keď vám autorka predostrie potenciálnych vrahov a vy viete, že jeden z nich ním aj v skutočnosti je, záver vás zaručene prekvapí. Pátranie s Poirotom opäť stojí zato. Kniha poteší každého milovníka klasickej detektívky. Pre mňa skvelé čítanie a po niekoľkých knihách od autorky sa už môžem pokojne považovať za jej veľkú fanúšičku.

Kniha je dostupná v pevnej väzbe alebo ako e-kniha.

Titul: Karty na stole

Originálny názov: Cards on the Table

Autor: Agatha Christie

Preklad: Diana Ghaniová

Počet strán: 192

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Karty na stole (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: