Detská literatúra

Prečo majú opice dlhé chvosty (Radka Píro)

Interaktívne knihy majú radi asi všetky deti a často aj ich rodičia. Ja vám dnes predstavím detskú knihu Prečo majú opice dlhé chvosty od Radky Píro. A trochu tej interakcie nájdete aj tu.

Myslím, že túto knihu si budú chcieť deti v kníhkupectve pozrieť už len vďaka veselej obálke. Keď nám ju priniesol kuriér, Matejko si ju tiež okamžite vzal. Chcel si ju pozrieť a listovať v nej.

Na prvej strane je vyrezané okienko a otázka, na ktorú by malý čitateľ mal uhádnuť odpoveď. Náš Matej už vie, ako vyzerajú písmenká, aj keď ich sám prečítať ešte nevie. Tak ma hneď poprosil, aby som mu prečítala, čo je na prvej stránke, skôr ako ju otočí. „Komu patria také oči?“. Po pretočení deti nájdu správnu odpoveď  a k nej aj niekoľko zaujímavých informácií.

Nasledujúca stránka deťom predstavuje ďalšie štyri zvieratká, ktoré sú výnimočné alebo zaujímavé. Pre očká to bola zebra, krokodíl, sova a sokol. Deti sa dozvedia zaujímavé pikošky zo života zvierat.

Okrem očí si prečítajú o chvostoch, koži, papuli a nohách. Každá téma začína otázkou. Myslím si, že aj preto bude čítanie deti veľmi baviť. Tém je ale v knihe málo, odporúčam šetriť si ju a prečítať si na jedenkrát len jednu tému. Ak bude informácií na jeden raz menej, deti si ich lepšie zapamätajú. Zaujímavou doplnkovou aktivitou môže byť aj prezeranie iných kníh a hľadanie zvierat s nezvyčajnými nohami či chvostami.

V knihe samozrejme nechýbajú ilustrácie. V tejto oblasti rozhodne nesklamala. Obrázky sú veselé, živé, ale aj napriek tomu verné. Deti zvieratká ľahko spoznajú. Menším deťom by sa kniha mohla páčiť najmä vďaka ilustráciám. Výhodou pre ne sú aj hrubšie strany.

Kniha Prečo majú opice dlhé chvosty zaujme podľa mňa všetky deti od 4 rokov, ktoré majú radi zvieratká. Nájdu v nej rôzne zaujímavosti z ich života. Veľká škoda je, že neobsahuje viac tém a viac strán. Knihu sme mali prečítanú veľmi rýchlo.

Zalistujte si v knihe na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23950577/preco-maju-opice-dlhe-chvosty/

Titul: Prečo majú opice dlhé chvosty a ako sú ďalšie zvieratká vybavené pre život

Originálny názov: Proč má mravenečník dlouhý jazyk a jak jsou další zvířátka vybavena k životu

Autor: Radka Píro

Ilustrácie: Lida Larina

Preklad: Ľuba Nguyenová Anhová

Počet strán: 10

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Prečo majú opice dlhé chvosty (Radka Píro)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: