Romány

Knižnica na Piatej avenue (Fiona Davisová)

Vydavateľstvo Tatran v ostatnom čase vydalo dve knihy s knižnou a knihomoľskou témou. Najskôr som vám predstavila Starec a more príbehov a teraz to bude Knižnica na Piatej avenue, ktorú napísala Fiona Davisová.

Laura Lyonsová sa so svojím manželom a deťmi presťahuje do Newyorskej verejnej knižnice, kde jej manžel robí správcu. Život za múrmi knižnice je zaujímavý, ale obmedzujúci. Laura chce v živote dosiahnuť viac. Popri rodinnom živote sa odhodlá študovať žurnalistiku na Kolumbijskej univerzite. Vďaka reportáži sa dostáva na zaujímavé miesta a spoznáva Améliu. Lekárku, ktorá pomáha v chudobných štvrtiach znižovať úmrtnosť novorodencov. Ona jej ukáže úplne iný pohľad na svet. Svet, kde ženy nie sú utlačené a majú rovnaké práva ako muži. O niekoľko desiatok rokov jej vnučka Sadie pracuje v už spomínanej knižnici ako kurátorka. Jej vysnívanú prácu narušia záhadné zmiznutia vzácnych kníh a Sadie musí prísť na to, kto je za tým. Podarí sa jej to?

Mám veľmi rada, keď sú v knihách dve dejové linky. Aj tu sme sledovali dva príbehy. Historický s Laurou a novší so Sadie. Predtým ako som sa ku knihe dostala ja, čítala som už niekoľko recenzií od svojich kamarátov knihomoľov. Mnohí spomínali, že dejová linka s Laurou bola lepšia a zaujímavejšia. Ja musím napísať, že mne sa páčili obe rovnocenne. Každá z hrdiniek mala v sebe niečo, čo ma nútilo čítať ďalej a ďalej.

Autorka prostredníctvom Laury poukázala na to, aké ťažké to mali ženy v minulosti. Očakávalo sa od nich poslušne sa starať o domácnosť a neprejaviť žiadne názory. Diskriminácia, ktorú v knihe vidíme, je znepokojujúca. Ja som veľmi súcitila s Laurou a jej priateľkami. Otvorený názor a kritika spoločnosti bola od mužov prijateľná, zatiaľ čo ženám skomplikovala život. Sadie bola svojim spôsobom opakom svojej starej mamy. Bola síce ambiciózna vo svete kníh, ale v osobnom živote stagnovala. Počas čítania som občas mala chuť ju postrčiť. Jej príbeh bol tak trochu detektívny a pátranie po zmiznutých knihách bolo vcelku vzrušujúce a napínavé.

V knihe sa prenesiete do veľkolepej knižnice v New Yorku. Som si istá, že si ju budete hľadať na internete. Ja som tiež neodolala, lebo opisy v knihe sú síce dokonalé, ale vidieť priestory aspoň cez fotky bolo dych berúce. Spoznáte zákulisie fungovania takejto knižnice. Občas som mala pocit, že počujem šepot návštevníkov a otáčanie strán v hlavnej čitárni. Myslím, že toto neomrzí žiadneho milovníka kníh.

Knižnica na Piatej avenue je zaujímavým spojením dvoch príbehov, kde na jednej strane bojujete za práva žien a na druhej bojujete za záchranu vzácnych kníh. Oba príbehy boli skvelé. Miestami vzrušujúce, miestami zraňujúce, popretkávané knihami a odhodlaním. Tento príjemný román určite stojí za povšimnutie. Už len preto, že vás prenesie do jednej z najkrajších knižníc na svete.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran:

https://www.slovtatran.sk/kniznica-na-piatej-avenue

Titul: Knižnica na Piatej avenue

Originálny názov: The Lions of Fifth Avenue

Autor: Fiona Davis

Preklad: Marianna Bachledová

Počet strán: 256

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Knižnica na Piatej avenue (Fiona Davisová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: