Detektívky

Slony nezabúdajú (Agatha Christie)

Slovenský spisovateľ prináša v krásnej edícií detektívky od Agathy Christie. Naposledy som siahla po titule Slony nezabúdajú. Anglická kráľovná detektívok nesklamala ani teraz.

Pred dvanástimi rokmi sa na útese stala tragédia. Manželov Ravenscroftových tam našli zastrelených. Prípad sa uzavrel ako samovražedný akt. Po viac ako desaťročí sa prípad dostáva k pánovi Poirotovi. Dcéra manželov sa potrebuje dozvedieť pravdu, aby mohla začať život bez pochybností. Poirota o pomoc požiada Celiina krstná mama. Spisovateľka Ariadne Oliverová. Podarí sa detektívovi rozlúsknuť aj túto odloženú záhadu?

Ariadne Oliverová je známou postavou v detektívkach Agathy Christie. Práve v tejto knihe vystupuje spolu s Herculom Poirotom naposledy. V mojom prípade je to naše prvé stretnutie a jej postavu som si okamžite obľúbila. Páčil sa mi úprimný a vrúcny vzťah medzi ňou a detektívom.

V tejto knihe sa veľa spomína a odkazuje na iné prípady detektíva Poirota. Čitateľ sa nemusí báť, že by mu unikla podstava, ak niektoré z nich nečítal. Oceňujem, že sú pod čiarou poznámky, o ktoré dielo ide. Poirot vám však každý prípad ozrejmí.

Veľmi sa mi páčilo, že tentokrát sa riešil prípad z minulosti. Detektív aj slávna spisovateľka si rozdelili úlohy a pátrali po informáciách. Po každom rozhovore so svedkami sa čitateľovi skladá v hlave mozaika a hoci si myslí, že dieliky dokonale zapadli, tak to nie je úplne tak. Priznám sa, postupne som tušila, kde je v prípade háčik. V tomto som mala pravdu. Ale nevedela som ako a prečo. To som pochopila až v samotnom rozbore prípadu v poslednej kapitole. Hoci ma už záver nešokoval, musela som opäť uznať brilantnosť detailov.

Autorka vždy popri pátraní po vrahovi načrtne aj inú tému. V tejto knihe poukazuje na duševné zdravie. Ak sa podcení jeho stav, môže sa veľmi ľahko stať obrovská tragédia. Nechýba však ani chamtivosť či nenaplnená láska. Aj tá môže byť spúšťačom nezvratných udalostí. Všetko dohromady tvorí skvelú zápletku, ktorú môže rozlúsknuť jedine Hercule Poirot.

O knihách Agathy Christie netreba písať veľa. Pre mňa sú jej knihy zárukou kvality. Dôkazom je aj kniha Slony nezabúdajú. Hoci vám autorka ponúkne indície, ktoré vám prezradia naozaj veľa, stále budete rozmýšľať na detailmi, ktoré vám detektív Poirot vysvetlí až v samotnom závere. Ak hľadáte klasickú detektívku bez zbytočností, tak Slony nezabúdajú môže byť dobrou voľbou, zrejme ako aj každá autorkina kniha. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Slony nezabúdajú

Originálny názov: Elephants Can Remember

Autor: Agatha Christie

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 284

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Slony nezabúdajú (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: