Ostatné

Čarovné chvíle s Readmio

Dnes vám neprinášam recenziu na jednu detskú knihu, ale na mnoho detských príbehov. Hoci nie som veľký zástanca tabletu či telefónu, pri aplikácií Readmio robíme u nás doma výnimku. Pozývam vás do sveta čarovného čítania.

Aplikáciu Readmio som zaregistrovala hneď, keď sa o nej začalo hovoriť. Dokonca som netrpezlivo čakala na jej spustenie. Používať sme ju začali okamžite a spoločnosť nám robí už druhý rok. V čom je výnimočná?

Aplikácia obsahuje desiatky rozprávok a príbehov. Tie sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Mne sa najviac páči delenie pod veku –  3-5 rokov, 5-8 rokov a nakoniec 8-11 rokov. Okrem toho je možné vyhľadať kategórie rozprávok o zvieratkách, ľudové rozprávky ako napríklad Laktibrada, O siedmych kozliatkach či Ťahal dedko repu. V aplikácii sú aj Ezopove bájky či uspávanky. Svoju špeciálnu kategóriu majú aj vianočné rozprávky a naša obľúbená kategória – Jobusovky, čiže príbehy od Braňa Jobusa. Zatiaľ je tu len jedna rozprávka v desiatich častiach, ale verím, že pribudnú ďalšie.

Keď si vyberiete rozprávku, ktorú chcete čítať, stiahnete si ju priamo v aplikácii, otvoríte a čítate. Možno sa budete čudovať, prečo sú niektoré slová v texte zvýraznené. Po ich prečítaní vás čaká malé prekvapenie  – ak máte zapnutý mikrofón a reproduktory, tak aplikácia čítanie obohatí o zvuky alebo melódie. Budete tak počuť napríklad pískanie hlavného hrdinu, buchnutie dverí, fučanie vetra a rôzne ďalšie zvuky, vďaka ktorým bude čítanie oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie. Zvuky fungujú aj v offline móde – stačí, že máte rozprávku vopred stiahnutú do aplikácie. Ozvučenie rozprávok je silná stránka tejto aplikácie.

Ďalšou silnou stránkou je popis rozprávok, ktorý obsahuje aj témy, o ktorých sa po prečítaní môžete s deťmi zhovárať. Skvelá možnosť, ako sa naučiť čítať s porozumením.

Všetky rozprávky, ktoré máte v aplikácii stiahnuté, nájdete v sekcii „Moja knižnica“. Okrem rozprávok v slovenskom jazyku si môžete stiahnuť aj príbehy v angličtine či češtine. Hoci nie všetky, ale aj tak ide o príjemnú možnosť.

Pri používaní aplikácie môžete zbierať odznaky – odmeny za dosiahnuté čitateľské ciele, ale aj sledovať štatistiky používania. Zistíte tak, ako dlho ste čítali a koľko príbehov ste prečítali.

Readmio má dve verzie. Bezplatnú a prémiovú. Obe verzie obsahujú rozprávky so zvukmi. Prémiová verzia ich má podstatne viac. Treba si však dať pozor aj na to, že niektoré rozprávky majú bezplatnú len časť príbehov a za zvyšok si musíte priplatiť. Napríklad Chrontulienka od Braňa Jobusa má bezplatné prvé tri časti a zvyšok je obsahom prémiovej verzie. Jej cena je 3,99 € mesačne alebo 22,99 € ročne s možnosťou vyskúšať si prémiový účet zadarmo na 7 alebo 30 dní. Ďalšou prémiovou funkciou je možnosť nahrania audioknihy. Deťom tak môže rozprávku nahovoriť stará mama, ktorá býva ďaleko, alebo súrodenec. Navyše si môžete rozprávku aj vytlačiť, ak by ste nechceli používať elektroniku.

V našej domácnosti sa Readmio uchytilo. Som si istá, že si medzi čitateľmi nájde veľa priaznivcov. Ja síce aj naďalej preferujem tlačené knihy, ale na cesty je táto aplikácia ideálna. Na dovolenku nemusíte baliť množstvo kníh. Zásobu dobrého a zábavného čítania budete mať v mobile či tablete. My sme využívali aj platenú verziu a Matejkovi sa rozprávky veľmi páčili. Najmä tá o Chrontulienke. Zvukové efekty sú skvelé a deti (aj rodičov) čítanie nesmierne baví. Do aplikácie sa rozprávky pravidelne pridávajú, nemusíte sa teda báť, že po zaplatení prémiovej verzie časom nebudete mať čo čítať. Môžete si dokonca nastaviť upozornenie, ktoré vám pridanie nových kníh okamžite ohlási.  

Aplikáciu si môžete stiahnúť pre Android aj Apple.

1 comment on “Čarovné chvíle s Readmio

  1. Spätné upozornenie: Rozprávky z mestečka (Marián “Dyno” Burič) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: