Detská literatúra

Rozprávky z mestečka (Marián “Dyno” Burič)

Nie je to tak dávno, čo som vám predstavila mobilnú aplikáciu s knihami Readmio. A práve táto aplikácia má veľa spoločného s knihou, ktorú by som vám chcela ukázať dnes. Rozprávky z mestečka napísal autor Marián „Dyno“ Burič. Nuž ale, čo tá aplikácia? Prečítajte si ďalej.

Kniha ma očarila už na prvý pohľad. Krásna obálka s matným povrchom zaujme každé dieťa. Môžem iba dosvedčiť. Moja jeden a pol ročná dcérka si z množstva kníh, ktoré som mala pripravené na čítanie, vyberala sústavne iba túto. Spolu sme v nej listovali a kochali sa krásnymi obrázkami. Nakreslila ich ilustrátorka Larissa Kulik a pre mňa sú jednoducho dokonalé (a zjavne aj pre Adelku).

V knihe nájdete dvanásť samostatných príbehov. Každý z nich má iba niekoľko strán a tak sú ideálne na čítanie pred spaním. Pre väčšie deti môžu byť skvelou pomôckou na trénovanie čítania. Príbehy sú plné poučení. Na konci každého z nich je otázka, ktorá núti deti zamyslieť sa. Rodičia tak môžu príbeh s deťmi prebrať. Môžu sa porozprávať sa o tom, čo by v situácií, v akej sa ocitol hlavný hrdina, robili oni. Mne sa najviac páčili príbehy Kamarátka, O malej víle a malej bosorke a Vianočné šteniatko.

Každá rozprávka začína QR kódom a niektoré slová v texte sú zvýraznené. Tu prichádza na scénu aplikácia Readmio. Môžete si ju zadarmo stiahnuť do telefónu. Potom si oskenujete QR kód rozprávky, ktorú chcete čítať. Po spustení odložíte telefón bokom a začnete čítať. Pokiaľ čítate dostatočne nahlas a zrozumiteľne, zvýraznené časti ožijú. Aplikácia totiž vydáva zvuky, ktoré k rozprávke patria. Napríklad, ak je v knihe zvýraznený text „snehobiele šteniatko“, z aplikácie sa ozve štekot malého psíka. Pri slove „opica“ počujete škrekot opice. Zvuky príbehom dodávajú úplne iný rozmer.

Myslím, že práve táto kniha je skvelou alternatívou pre rodičov, ktorí nechcú pri čítaní používať elektroniku. Čítate priamo z knihy, telefón máte bokom. Kniha je však krásna aj bez používania aplikácie. Príbehy nestrácajú svoje čaro. Deti si knihu môžu vziať napríklad na prázdniny k starým rodičom, ktorí sa v technike nevyznajú. Svoje obľúbené príbehy si môžu prečítať aj s nimi.

Detská kniha Rozprávky z mestečka je čarovná a plná krásnych príbehov. Najviac z nich je určených pre deti od 5 rokov. Niektoré sú aj pre menšie deti, iné potešia starších čitateľov. Vďaka aplikácii Readmio môžete čítanie s deťmi oživiť o zvuky, ktoré im zosilnia zážitok z príbehu. Aj s pomocou tejto knihy môžu začínajúci čitatelia trénovať čítanie. Zvuky ich budú motivovať prechádzať slovami ďalej a ďalej.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Inspira Publishing.

Titul: Rozprávky z mestečka

Autor: Marián „Dyno“ Burič

Ilustrácie: Larissa Kulik

Počet strán: 120

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Inspira Publishing

Foto: Drominička

0 comments on “Rozprávky z mestečka (Marián “Dyno” Burič)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: