Detská literatúra

Bájky (Natalie Portman)

Natalie Portman poznáme predovšetkým ako talentovanú herečku. Vydavateľstvo Albatros prináša jej knihu pre deti s názvom Bájky, ktorú vám teraz priblížim.

Kniha v sebe ukrýva tri príbehy, ktoré mnohí z nás poznáme. V prvom z nich si prečítame o Korytnačke a zajacovi. Príliš namyslený zajac si je istý, že vyhrá bežecké preteky. Nuž prečo by aj nie, keď má rýchle nohy. Na štartovaciu čiaru sa k nemu pridala korytnačka. Zajacovi je to na smiech a je si príliš istý svojou výhrou. Preto sa cestou k cieľu zastaví na tancovačke. Podarí sa korytnačke prešmyknúť okolo a dať tak zajacovi príučky z pokory?

Našou obľúbenou bájkou sú Tri prasiatka. Mamička vypraví prasiatka do sveta. Prvé dve prasiatka sú lenivé a postavia si iba ako-také domčeky. Príde vlčica a bez problémov ich sfúkne. Zato posledné prasiatko je usilovné a podarí sa mu uchrániť aj svojich súrodencov. Pripraví však aj odplatu pre vlčicu, ktorá odíde so stiahnutým, teda opáleným chvostom.

Poslednou z bájok je Vidiecky myšiak a mestská myš. Myš z mesta pozve svojho bratranca z vidieka na návštevu. Veď čo na takom vidieku? V meste je veľa príležitosti na zábavu. A tak myšiek príde, aj na nahodí do najlepšieho obleku. Zábava je v plnom prúde, keď v tom príde mačka. Myškini priatelia sa zrazu zbabelo rozpŕchnu. Myšiek schytí svoju sesternicu a uteká s ňou až na vidiek. Tu nakoniec aj zostanú. Lebo myšiek tu ma skutočných priateľov, ktorí pri ňom stoja aj keď príde dravec v podobe mačky.

Všetky bájky v knihe sú veršované. Malému čitateľovi sa tak ľahko dostanú do uška. Pre toho, kto číta sa môže občas zdať verše krkolomné, ale je to iba o cviku. Prvé čítanie je vždy najťažšie. Mne sa veľmi páči, že autorka si vybrala práve tieto jednoduché príbehy. Deťom sa na nich dá vysvetliť veľmi veľa ľudských vlastnosti a ukázať im, ako je pekné správanie a čomu sa radšej vyhnúť. Autorka sem pridala aj časť svojho humoru. Napríklad zajko, ktorý prdí mrkvičku či prasiatko, ktoré jedáva iba donášku. Vďaka tomu sa príbehy viac priblížia dnešným deťom a časom.

Kniha je aj pekne ilustrovaná. Obrázky sú milé, vtipné a veselé. Deťom sa určite budú páčiť a počas vášho čítania si ich môže prezerať.

Bájky od Natalie Portman sú milou knihou pre deti od troch rokov. Hoci sú v knihe iba tri príbehy, vďaka nim sa deti môžu naučiť ako sa správať voči iným ľuďom. Príbehy sú veršované a vtipné. A tak deti spoznajú bájky o Korytnačke a zajacovi, Troch prasiatkach a Vidieckom myšiakovi a mestskej myši v novom modernejšom šate. Po dočítaní každého príbehu sa s deťmi môžete porozprávať o poučení.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24093472/bajky/

Titul: Bájky

Originálny názov: Natalie Portman´s Fables

Autor: Natalie Portman

Preklad: Kristína Balalová

Ilustrácie: Janna Matta

Počet strán: 64

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Bájky (Natalie Portman)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: