Romány Skutočné príbehy

Dobrá a poslušná (Biba Bohinská)

Patrím k čitateľom, ktorí si radi prečítajú príbehy inšpirované skutočnosťou. Takýto príbeh je aj Dobrá a poslušná, ktorý napísala Biba Bohinská. Fascinujúca obálka aj lákavá anotácia. Oplatí sa po knihe siahnuť?

Iveta Benždáková sa v snahe splatiť manželove dlhy ocitá za mrežami ženskej väznice. Jej deti zostávajú zo dňa na deň bez matky a ona sa musí naučiť pravidlá života za mrežami. Ocitá sa v spoločnosti žien, ktoré majú za sebou pestrú minulosť. Niektoré sa jej snažia pomôcť, iné jej položia polená pod nohy. Hoci už občas nemá chuť žiť, podarí sa jej trest odsedieť a vrátiť sa domov. Aký však bude jej vzťah so synmi po takom dlhom čase?

Autorka Biba Bohinská už predtým vydala dva tituly, ktoré som nečítala. Netušila som, do čoho idem. Vždy sa však snažím dať šancu slovenským autorom a autorkám. Začítanie sa nebolo ťažké. Hoci hneď v úvode ma zaskočili zmienky o korone a karanténe. Priznám sa, mne to v knihách prekáža. Dôvod, prečo sa ku knihám utiekam, je najmä aby som sa vyhla nepríjemným správam. Hoci je pandémia reálna a nezatváram pred ňou oči, nepotrebujem o nej čítať v čase relaxu. Dúfala som, že to bude mať v knihe nejaké opodstatnenie, bez ktorého by sa príbeh nevedel vyvíjať. Zmysel som nenašla a som si istá, že aj bez karantény a zháňania rúška bol príbeh v poriadku.

Príbeh rozpráva hlavná postava Iveta alias Bendža. Čitateľ sa na striedačku ocitá v súčasnosti a v minulosti. Spolu s ňou prežíva odsúdenie a aj komplikovaný príchod do väzby. Vďaka nej spoznáva aj množstvo iných žien. Iné osudy. Iné dôvody, prečo sú za mrežami.

Autorka veľmi dobre vystihuje emócie hrdiniek. Prejav hlavnej hrdinky je reálny, autentický. Cítila som z nej zúfalstvo aj hnev, strach a aj úprimné dojatie. Pripravte sa aj na vulgarizmy, ktoré k tejto knihe tiež patria. Vo väzení si ženy nedávajú servítku pred ústa. Mne trochu prekážalo nárečie spoluväzenkýň. Beriem však, že to príbehu mohlo dodať hodnovernosť.

Musím sa priznať, že hoci som knihu prečítala, čakala som niečo iné. Bavili ma scény z väzenia, bavili ma pikošky, kšefty a spory medzi väzenkyňami. Bavilo ma surové väzenské prostredie. Autorka sa však viac sústredila na prežívanie hlavnej hrdinky a jej vyrovnávanie sa s minulosťou a na pretvorenie samej seba na novú Ja. V príbehu sú použité úryvky z denníkov, ktoré si počas pobytu písala. Tie na mňa ale pôsobili miestami nudne. Nehovoriac o tom, že som sa začala strácať v menách a prezývkach.

Dobrá a poslušná na mňa nezapôsobila tak, ako som dúfala. Zaujímavé pasáže sa striedali s nudnejšími. Niektoré scény sa mi zdali prehnané. Dúfala som, že sa viac dozviem o zaradení hlavnej hrdinky do života, o obnove jej vzťahu so synmi. Kniha je vhodná pre čitateľky, ktoré majú rady slovenské autorky a príbehy inšpirované skutočnosťou. Hoci je ťažké posúdiť, do akej miery je príbeh Bendži naozaj skutočný.

Knihu kúpite v pevnej väzbe.

Titul: Dobrá a poslušná

Autor: Biba Bohinská

Počet strán: 280

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Dobrá a poslušná (Biba Bohinská)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: