Detská literatúra

O princeznej Eleanore (Peter Nagy)

Teším sa, že na Slovensku vzniká stále viac a viac kníh pre deti. Naposledy sa mi do rúk dostala kniha od žurnalistu Petra Nagya s názvom O princeznej Eleanore. Je to prvá časť z edície Rozprávky pre odvážne dievčatá a chlapcov. 

Dievčatko Eleanora bolo princeznou, ktorá žila so svojimi rodičmi v paláci. Jedného dňa nemohla nájsť svoju mamičku a tak sa ju vybrala hľadať. Pobalila si batoh a vydala sa na cestu. Putovala až do zotmenia a keď zbadala domček, kde sa svietilo, rozhodla sa tam oddýchnuť. V spánku ju mátali zlé sny a nakoniec ju zobudil chlapec. Volal sa Roland a vydal sa na cestu spolu s Eleanorou. Stretli ježibabu aj veľkého medveďa. Potrebovali sa dostať až do Bieleho kráľovstva. Podarilo sa im to?

Edícia je venovaná rozprávkam pre odvážne dievčatá a chlapcov. Podľa mňa celkom správne. Deti v príbehu postraší škaredá ježibaba, obrovský medveď a ešte aj zlý Čierny čarodej. Na jednu rozprávku je to aj dosť. Eleanora sa však nebojí a odvážne pokračuje v hľadaní svojej mamičky. Treba si však dať pri čítaní pozor, ak sú vaše deti citlivé na takéto pochmúrne bytosti.

Aj zlé postavičky v rozprávke zohrávajú svoju úlohu. Ako inak by zvíťazilo dobro? Dokonca sledujeme aj menšiu zradu priateľstva, ktorá sa, ako to už v rozprávkach býva, napokon tiež vyrieši. Keď máme niekoho radi, treba mu dať druhú šancu a nechať si všetko vysvetliť. Eleanora a Roland tak budú vo svojich dobrodružstvách pokračovať. Odhodlanie Eleanory a jej kamaráta bojovať voči zlu ukáže deťom, že sa netreba báť. Snáď im dodá aj trochu odvahy.

Veľkú úlohu v knihe zohrávajú ilustrácie. Nakreslila ich Edita Hajdu a sú naozaj výstižné. Miestami pochmúrne a máličko desivé, ale aj krásne žiarivé a veselé. Presne tak, ako sa to hodí k textu.

Na konci nájdete jedno prekvapenie. QR kód, ktorý vás presmeruje do podcastu Rozprávky SME a knihu o odvážnej Eleanore si môžete s deťmi vypočuť v podaní Roba Rotha. Myslím, že je to skvelá voľba v prípade, ak máte na čítanie unavené oči. Takto si rozprávku s deťmi môžete vypočuť a deti si napríklad môžu otáčať strany a sledovať obrázky.  

Rozprávka O princeznej Eleanore je klasická rozprávka, kde dobro zvíťazí nad zlom, ktorá dodá malým čitateľom trochu odvahy a sebavedomia. Na knihe je uvedené vekové odporúčanie od 4 rokov. Veľmi to záleží od citlivosti dieťaťa. Ja mám doma menšieho „strachopuda“ a tak knihu odkladám a skúsim, keď bude mať päť rokov. Už teraz som zvedavá, aké budú ďalšie knihy z edície Rozprávky pre odvážne dievčatá a chlapcov.

Zalistujte si v knihe na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23950510/o-princeznej-eleanore/

Titul: O princeznej Eleanore

Autor: Peter Nagy

Ilustrácie: Edita Hajdu

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “O princeznej Eleanore (Peter Nagy)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: