Encyklopédie Srdcovky roka 2022

Mapy (Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski)

Keď som bola žiačka na základnej škole, veľmi rada som listovala v atlasoch a zemepisných encyklopédiách. Zostalo mi to doteraz. Iba nedávno vydavateľstvo Slovart vydalo rozšírené vydanie knihy Mapy, ktoré napísali a ilustrovali Aleksandra Mizielinska a Daniel Mizielinski. Kiežby táto kniha existovala, keď som ja bola dieťa.

Táto kniha je láska na prvý pohľad. Je veľkolepá. Obrovský formát mi doslova vyrazil dych. Môj 4 ročný syn ju ledva odniesol. Veľkosť ho však neodradila a pustili sme sa spolu do listovania. Na každej strane sme sa museli zastaviť a dôkladne ju preskúmať. Neviem však povedať, kto bol viac fascinovaný – on alebo ja?

Obsah je priamo v predsádke a hneď tu máme prvú mapu sveta. Zároveň vidíme, ktoré krajiny budú v knihe popísané podrobnejšie. Putovanie po svete začína v Európe, pokračuje cez Áziu, Afriku, severnú a južná Ameriku. Nevynecháme ani Austráliu, Arktídu a Antarktídu. Na začiatku je vždy mapa všetkých krajín. Ďalej nájdeme už vybrané konkrétne krajiny.

V knihe nájdete spolu až 66 krajín. Každej z nich je venovaná jedna dvojstrana. My sme si každú prezerali naozaj dôkladne a fascinovane. O každej sú tu základné informácie. Hlavné mesto, jazyk, akým sa v krajine rozpráva, počet obyvateľov, rozloha a samozrejme nechýba vlajka. Mne sa veľmi páčili najčastejšie mená pre chlapcov a dievčatá v krajine, či napríklad aj typické kroje. Na obrázkoch môžeme vidieť pamiatky, prírodné úkazy či múzeá. Veľmi sa mi páčilo aj uvedenie názvu krajiny v jej jazyku aj písme.  Deti si tak môžu skúsiť napríklad napísať Čína v znakoch.

Nie je to však všetko, o krajinách sa dozviete omnoho viac. Či už sú to zvyky alebo spôsob života. Mne sa páčilo napríklad dánske hygge. Navyše okrem typickej fauny a flóry tu nájdete aj čo to z histórie. Keď už sme pri histórii, nechýbajú ani slávne mená z tej ktorej krajiny. A to aj legendy. Vo Švajčiarsku je to Viliam Tell a u nás napríklad Jánošík. Áno, v knihe nechýba ani naše krásne Slovensko, ktoré je vyobrazené naozaj veľmi verne.

V závere nechýbajú ani všetky vlajky sveta. Aj tu sme sa s Matejom zabavili veľmi dlho. Najskôr hľadal tú našu a potom sme spolu hľadali farbami podobné. Pri menších deťoch sa dajú s vlajkami vymyslieť rôzne úlohy. Napríklad hľadať tie, ktoré ukrývajú kvet či zviera.

Mapy sú jedna z najkrajších detských encyklopédií, aké som držala v rukách a vôbec nepreháňam. Kniha je graficky úplne dokonale spracovaná. Som si istá, že zaujme každé dieťa. Školákom pomôže pri učení, mladšie deti zaujme obrázkami. Ja som s mojím 4 ročným synom pri knihe strávila veľa času. Spolu sme pozerali, kde býva naša rodina v zahraničí, pozerali sme typické zvieratá pre vyobrazené krajiny a najmä vlajky. Táto kniha by mala byť súčasťou každej detskej knižnice, lebo si to zaslúži nielen kniha, ale najmä deti. Nechcem písať vekové odporúčanie, lebo rozpätie je široké. Od 4 ročných až po školákov. Tejto knihe dávam jednoznačné áno.

Knihu kúpite napríklad v Martinuse.

Titul: Mapy (Rozšírené vydanie)

Originálny názov: Mapy

Autor: Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski

Ilustrácie: Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski

Preklad: Alexander Horák, Dáša Jajcayová, Marianna Petricová, Alexandra Škorupová

Počet strán: 160

Rok vydania: 2021

Foto: Drominička

0 comments on “Mapy (Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: