Detská literatúra

Sherlock Holmes vyšetruje: Štúdia v červenej (Sir Arthur Conan Doyle)

Moje prvé stretnutie s postavou Sherlocka Holmesa bola v seriáli The Elementary, kde hlavného hrdinu stvárnil Jonny Lee Miller a asistovala mu Lucy Liu. V knižnej podobe máme Sherlocka doma tiež, ale kvôli tomu, že je v obrovskom formáte, som sa do neho zatiaľ nepustila. Preto ma veľmi potešilo, keď vyšla kniha Sherlock Holmes vyšetruje: Štúdia v červenej, ktorá je určená deťom.

Doktor Watson si po návrate z Afganistanu hľadá izbu na prenájom. V tom istom čase hľadá spolubývajúceho aj trochu výstredný Sherlock Holmes. Doktor netuší, aká je náplň práce Sherlocka. Postupne však príde na to, že vďaka dedukcii pomáha polícií pri vyšetrovaní. O pomoc ho požiadajú aj tentokrát. Pri vražde. Doktor Watson mu bude robiť spoločníka pri riešení komplikovaného prípadu.

Príbeh z pera Sira Arthura Conana Doyla pre detského čitateľa upravila Stephanie Baudet. Rozhodne sa jej to podarilo. Graficky je kniha veľmi dobre spracovaná. Veľké písmená deťom uľahčia čítanie. Jazyk je prispôsobený pre mladého čitateľa. Najviac oceňujem vysvetlenie pojmov, ktoré by deti v tomto veku nemuseli poznať. Napríklad drožka, či telegraf. Deti isto zabavia aj drobné odkazy popri hlavnom texte.

Postava Sherlocka Holmesa je fascinujúca. Deti ho postupne spoznávajú. Zisťujú, čo je to dedukcia a ako vďaka nej možno vyriešiť záhadu a dokonca aj vraždu. Je to ten typ hlavnej postavy, ktorá ich ohúri svojou bystrosťou, ale ukáže aj svoje horšie stránky ako je nafúkanosť a arogancia.

Niekomu sa môže zdať, že vražda do knihy pre deti nepatrí. Na knihe je uvedený odporúčaný vek od 9 rokov. Ja by som počkala nejaký rok – dva možno aj práve kvôli tomu. Nenájdu sa tu však žiadne násilnosti a veľmi veľa záleží od vyspelosti každého čitateľa. V knihe ide predsa len viac o vyšetrovanie a dolapenie vinníka a spôsob, akým sa to Sherlockovi podarí, jednoducho stojí za to.

Táto kniha je prvou zo série Sherlocka Holmesa pre deti a ja sama sa už neviem dočkať ďalších častí. Hlavná postava deti zaujme nielen svojim úsudkom, ale aj výstrednosťami. Vyšetrovanie pomocou dedukcií je fascinujúce a som si istá, že mnohé deti si vďaka knihe začnú všímať detaily, ktoré boli dovtedy pre ne zanedbateľné. Podľa mňa je kniha vhodná od 10 až 12 rokov. Záleží však na čitateľovi.

O knihe sa dozviete aj na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24345029/sherlock-holmes-vysetruje-studia-v-cervenej/

Titul: Sherlock Holmes vyšetruje: Štúdia v červenej

Originálny názov: Sherlock Holmes: A study in Scarlet

Autor: Sir Arthur Conan Doyle

Preklad: Silvia Slaničková

Počet strán: 160

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fragment

Foto: Drominička

0 comments on “Sherlock Holmes vyšetruje: Štúdia v červenej (Sir Arthur Conan Doyle)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: