Young adult

Slová v hlbinách (Cath Crowley)

Knihu od Cath Crowley s názvom Slová v hlbinách som mala v hľadáčiku odkedy vyšla. Skôr ako som si ju stihla kúpiť som ju dostala ako darček od skvelého knižného blogera Tomáša.

Rachel sa po smrti svoja brata vracia späť do mesta, kde predtým žili. Všetci jej priatelia ho poznali, ona sa zatiaľ vyhýba oznámiť im, čo sa mu stalo. Platí to aj pre Henryho, ktorý býval jej najlepším priateľom, predtým ako uprednostnil iné dievča. Henryho rodina vlastní antikvariát a Rachel v ňom začína pomáhať s katalogizáciou špeciálnej zbierky kníh s odkazmi. Podarí sa nájsť Henrymu a Rachel cestu k sebe a obnoviť priateľstvo aj po troch rokoch?

Žánrovo je kniha radená ku young adult, čiže pre mladšie ročníky. Od knihy som očakávala ľahkosť a samozrejme lásku. Toto som dostala a ešte aj o čosi viac. Kniha je písaná veľmi sviežo, nechýbajú sms, odkazy a  listy. Aj vďaka tomu sa príbeh číta veľmi ľahko a rýchlo.

Príbeh sa odohráva v antikvariáte. Čitateľ je teda obklopený mnohými skvelými titulmi. Mnohé z nich si možno v budúcnosti prečítate alebo ste už čítali. Príbeh obsahuje aj množstvo krásnych myšlienok z kníh a o knihách. Hlavné postavy často rozjímajú o živote a smrti a  nútia tak čitateľa zamyslieť sa nad pominuteľnosťou.

Sledujeme, ako sa Rachel snaží vyrovnať so stratou svojho brata. Občas som bola smutná z toho, že v sebe dusí smútok,  že nikomu o svojich pocitoch nehovorí. Na jednej strane som sa jej snažila porozumieť, na strane druhej som vedela, že jej priatelia ju v smútku nenechajú. Pri Henrym som zas mala pocit, že je občas úplný trubiroh, keď nevidí, čo k nemu Rachel cíti.

Veľmi sa mi páčila myšlienka Knižnice listov, keď si čitatelia nechávali v knihách odkazy či listy. Mohlo by byť skvelé nechať v knihe odkaz niekomu, kto sa vám páči alebo opísať svoje pocity zo straty blízkeho. Ešte lepšie, ak by vám niekto na váš list či odkaz odpovedal. To napätie a vzrušenie z čakania by bolo na nezaplatenie. Hlavne v čase, keď sa vďaka internetu komunikuje v priebehu pár sekúnd.

Slová v hlbinách je veľmi príjemná kniha nielen pre mladšie ročníky. Okrem toho, že je z knižného prostredia, tak v sebe ukrýva omnoho viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Posledné strany príbehu som čítala so zaslzenými očami a plná dojatia. Množstvo pekných myšlienok, ale aj vtipné scény a najmä sila priateľstva a lásky. To všetko v knihe nájdete.

Knihu kúpite ako paperback alebo ako e-knihu.

Titul: Slová v hlbinách

Originálny názov: Word in Deep Blue

Autor: Cath Crowley

Preklad: Petra Pančíková

Počet strán: 264

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Zelený Kocúr

Foto: Drominička

0 comments on “Slová v hlbinách (Cath Crowley)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: