Detektívky

Vražda na fare (Agatha Christie)

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ neustále vydáva knihy od kráľovnej anglickej detektívky Agathy Christie a ja sa neustále teším na ich čítanie. Naposledy to bol titul Vražda na fare.

„Keby niekto zavraždil plukovníka Protheroa, urobil by svetu dobrú službu.“ Tieto slova vyjdú z úst farára Leonarda Clementa trochu neuvážlivo. Keď však o niekoľko hodín nájdu v jeho pracovni telo plukovníka Protheroa, ich vyslovenie naberá úplne iný význam. Farár v tom čase doma nebol, ale to neznamená, že je nevinný. Jeho a aj množstvo iných podozrivých začne vyšetrovať polícia. Kto môže sa smrť plukovníka? Ľudia ho veľmi v láske nemali, ale kto ho nenávidel natoľko, že mu pomohol na druhý svet?

Hoci je toto už moja niekoľká prečítaná kniha od Agathy Christie, je prvá so slečnou Marplovou. Neviem prečo som si doteraz myslela, že slečna Marplová je mladá, trochu výstredná, ale mimoriadne bystrá žena. Až pri čítaní prvého príbehu s ňou som zistila, že okrem tej bystrosti ide o pravý opak. Slečna Marplová je postaršia dáma so spôsobmi, ktorej neunikne žiaden detail.

Aj tentokrát autorka zvolila nezvyčajné miesto vraždy a aj nezvyčajné okolnosti. V tom sa Agathe Christie vyrovná asi málokto. Musím sa však priznať, že začiatok príbehu sa na môj vkus trochu ťahal. Do chvíle, kým sa nenašlo telo. Potom už to bola tá Agatha, na akú som zvyknutá. Vyšetrovanie naberalo na tempe a každou kapitolou sa všetko viac a viac zamotávalo.

Podozrivých je niekoľko a autorka čitateľovi šikovne zamotá hlavu. Veľakrát som sa hrala na premúdrelú a vravela som si, že tentokrát vraha odhalím skôr, ako nám ho prezradí autorka. Veď som už prečítala predsa dosť detektívok, aby sa mi to podarilo. Ani tentokrát som neuspela. Opäť to svedčí o autorkinej geniálnej manipulácii našimi myšlienkami.

Prostredie dedinky St Mary Mead sa mi veľmi páčilo. Oceňujem, že v knihe boli aj mapky, ktoré pomohli pri zorientovaní sa. Aj vďaka nim si môžete utvoriť vlastnú predstavu, ako mohlo k vražde dôjsť. Ako to už na dedinách býva, ani tu nie je núdza o klebety. Staršie dámy totiž majú prehľad o všetkom. Pri slečne Marplovej je to o čomsi inom. Z nej vyžaruje dôvtip, ktorý iným dámam chýba.

V knihe Vražda na fare sa zoznamujeme so slečnou Marplovou, ktorá bude súčasťou ďalších príbehov Agathy Christie. Vďaka jej pozorovacím schopnostiam a úsudku bude čitateľ na konci prekvapený, kto je za vraždu zodpovedný. Okrem vraždy sa podarí odhaliť aj spreneveru a lúpež. Pri autorke už mám na prvých priečkach niekoľko titulov. Táto k nim síce nepribudne, ale rozhodne stojí za prečítanie. Jej knihy sú jednoducho zárukou kvality.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Vražda na fare

Originálny názov: The Murder at the Vicarage

Autor: Agatha Christie

Preklad: Katarína Jusková

Počet strán: 208

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Vražda na fare (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: