Detektívky

Smrť pri bazéne (Agatha Christie)

Keďže Agatha Christie je skvelá autorka, opäť som s radosťou siahla po ďalšom titule. Tentokrát nesie názov Smrť pri bazéne. Prvýkrát vyšiel v roku 1946. Autorka je aj tentokrát nadčasová.

Hercule Poirot je pozvaný na nedeľný obed do sídla Dolina, kde je paňou lady Angkatellová. Keď prichádza, nečaká ho vrúcne privítanie, ale šokujúci výjav. Pri bazéne leží telo muža a nad ním stojí žena s revolverom ruke. Poirot má pocit, že je to všetko iba nemiestny žart kvôli jeho povolaniu. Opak je však pravdou. Pri vyšetrovaní bude pomáhať polícií. Podarí sa im rozlusknúť tento prípad?

Po slečne Marplovej, ktorá excelovala v predošlej knihe,  prichádza na scénu Hercule Poirot. Pre mňa veľmi obľúbená postava. Mám rada jeho zmysel pre detaily, ale fascinujú ma aj jeho výstrednosti. Tento elegantný Belgičan je jednoducho unikátny.

Všimla som si, že autorka svoje diela píše dvomi spôsobmi. Buď sa vražda stane hneď na prvých stránkach príbehu a postupne spoznávame možných podozrivých. Alebo sú nám najskôr predstavení hrdinovia príbehu a neskôr sa stane zločin. A vtedy si pozorný čitateľ môže začať vytvárať závery. Smrť pri bazéne je ukážkou práve druhého spomínaného. Autorka nezanedbáva analýzu postáv, ich vzťahov, problémov a vzájomných prepojení. Niektorým čitateľom sa môže zdať, že je to príliš zdĺhavé. Tento pocit som mala občas aj ja. Keď však došlo k vražde, príbeh nabral rýchlosť a kniha sa už nedala odložiť. Treba však uznať, že všetky informácie, ktoré autorka použila na vykreslenie miesta a postáv, neskôr čitateľovi veľmi pomôžu.

Táto kniha bola námetom aj pre divadelnú hru. Vôbec sa nečudujem. V príbehu nebolo príliš veľa postáv a dali sa vcelku dobre zapamätať. Zároveň v ňom bolo veľa napätia a zvratov. Záver – odhalenie vraha – ma príliš neprekvapil. Prekvapilo ma, ako to s vrahom napokon dopadlo. Istým spôsobom mi to bolo ľúto, čo som pri Agathinej knihe ešte nepociťovala. Takže aj v tomto príbehu ma dostala niečím novým.  

Smrť pri bazéne je ďalšia z množstva kníh Agathy Christie. Tak isto ako ostatné, ani táto nesklamala. Kniha plná zvratov, emócií, žiarlivosti a vypočítavosti. K tomu všetkému si pridajte svojského Hercula Poirota. Tentokrát ma v závere jeho správanie dojalo. Ak máte radi Agathu Christie alebo klasickú detektívku, aj tento titul by ste si mali prečítať.  

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Smrť pri bazéne

Originálny názov: The Hollow

Autor: Agatha Christie

Preklad: Nina Mikušová

Počet strán: 258

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Smrť pri bazéne (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: