Detská literatúra

Zvon (Branislav Jobus)

Autora detských kníh Braňa Jobusa čítame u nás doma veľmi radi. Knihu Zvon som prvýkrát zaevidovala pred dvomi rokmi, keď z nej autor počas pandémie čítal cez internet deťom. Jobusov karantenníček sme síce nepočúvali, ale kniha sa ku nám predsa len dostala.

Rosanka má problém so srdiečkom a ocitne sa v nemocnici na prístrojoch. Jej priateľ Radko je z toho nešťastný a veľmi by chcel, aby sa prebrala. Zdravotná sestra mu ukáže zápisník, ktorý pri sebe Rosanka mala. Tam nájde Radko príbeh, ktorý začala písať. Má však iba jednu kapitolu. Radko sa rozhodne, že v ňom bude pokračovať. Pri každej návšteve prečíta Rosanke ďalšiu kapitolu. Podarí sa mu Rosanku prebudiť?

Na prvý pohľad sa nezdá, že takto by vyzerala detská kniha a ešte aj od Jobusa. Príbeh Rosanky a Radka je však len jej časť. Druhým príbehom je ten, ktorý dopísal Radko.  V ňom už mladý čitateľ nájde to, čím sú autorove knihy také špecifické. V prvom rade bezpochyby jeho jedinečný humor. Ani táto kniha nie je výnimkou. Čitateľ v príbehu nájde množstvo vtipných situácií. Som si istá, že neraz vyprskne do smiechu. Niekoľkokrát sa to stalo aj mne. Ďalším poznávaním znamením sú mená postáv. Sú vtipné, jedinečné a naozaj kreatívne. Napríklad medveď Trapko, Mariška Brmboľkatá, Ján Reflektor či sova Jobusová. Deti si ich určite dobre zapamätajú a aj vďaka tomu sa im príbeh bude čítať ľahšie.

Príbeh je pútavý a dobrodružný. Zlý chlapec zaklial vílu Duchoslavu, ktorá sa premenila na včeliu kráľovnú. Vyriešenie hádanky by ju mohlo premeniť späť. Nebude to však také jednoduché. Do príbehu sa postupne zapájajú ďalšie a ďalšie postavy –  ľudské aj zvieracie. Každý je dôležitý a každý priloží ruku k vyslobodeniu víly Duchoslavy. Deti sa naučia mnoho o ľudskej povahe. Nechýbajú ani tí zlí. Autor deťom krásne ukazuje, ako sa zlo môže vypomstiť. Každá kapitola začína porekadlom, ktoré deti pochopia po jej dočítaní. Kde si nepoložil, neber!, Ako zaseješ, tak budeš žať alebo Čistota pol života. Ak by ste knihu čítali deťom vy, môžete sa po prečítaní kapitoly o porekadle porozprávať.

Ani v tejto knihe nechýbajú ilustrácie. Podľa mňa sú skvelé. Dokonale ladia s textom. Sú vtipné, komické, ale tak isto aj láskavé. Celú knihu krásne oživili a som si istá, že deťom sa budú páčiť.

Kniha Zvon v sebe ukrýva krásny príbeh o láske, ale aj dobrodružnú výpravu na záchranu víly. Deti sa pri knihe zabavia, precvičia si čítanie a v neposlednom rade sa aj veľa naučia. Je vhodná pre deti od 10 rokov. Kapitoly sú primerané veku čitateľa. Postupné dávkovanie príbehu bude zvyšovať napätie a vzrušenie z príbehu. Ďalšia „kniha Jobusova“, ktorá nesklamala.

Úryvok z knihy nájdete na stránke vydavateľstva:
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/zvon.html?page_id=25948

Titul: Zvon

Autor: Branislav Jobus

Ilustrácie: Jana Malatincová

Počet strán: 136

Rok vydania: 2016

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Zvon (Branislav Jobus)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: