Detská literatúra

Otecko a more (Tove Jansson)

Nazreli ste už do sveta Muminovcov? Po knihe Otecko píše pamätiNeviditeľné dieťa je tu v krásnej reedícií ďalšia kniha s názvom Otecko a more. Tove Jansson si pre vás pripravila ďalšiu dobrodružnú výpravu.

Otecko sa začína v údolí, v ktorom žije, nudiť. Jeho veľkým snom je stať sa strážcom majáku. Preto sa s rodinou zbalia a vydajú sa na more. Nájdu ostrov, kde je obrovský maják. Ten je prázdny a nesvieti. Ostrov ich však nevíta s otvorenou náručou a nie je všetko také jednoduché, ako si otecko vysníval. Podarí sa oteckovi rozsvietiť maják a pripraviť pre rodinu útulný domov?

Po predošlej poviedkovej knihe je Otecko a more opäť súvislým príbehom. Ten je rozdelený do ôsmich kapitol. Na môj vkus sú dosť dlhé. Našťastie si malí čitatelia môžu urobiť prestávku v čítaní aj uprostred kapitol. Pomôcť im môže množstvo odsekov.

Aj v tomto príbehu sa objavuje niekoľko čarovných postavičiek – rodinka Muminovcov, Mrnka či Vrčula. Práve Mrnka je pre svoju drzosť u mňa najviac obľúbená. Vďaka tejto knihe som všetkých hrdinov o čosi lepšie spoznala. Ich povahy sa ukázali v inom svetle. Spoznala som ich obavy a pocity. Táto kniha sa mi zdala akási sentimentálnejšia, citlivejšia. Syn Muminko s mamičkou prinášajú obrovskú obetu práve pre otecka. Aj keď by sa mohlo zdať, že otecko je tak trochu sebecký, páčilo sa mi, že jeho rodina pri ňom stála. Snažili sa na nehostinnom ostrove vytvoriť domov.

Postava Vrčule je (aj v predošlých knihách) vykreslená ako niečo strašidelné a zlomyseľné a všetci sa jej boja a stránia. V tejto knihe však v čitateľovi vyvoláva aj obrovskú náklonnosť a súcit. Jej samota a úpenlivé volanie deti určite nenechá chladnými.

Nemôžem však tvrdiť, že kniha ju smutná. Aj v tomto príbehu zažijú deti obrovské dobrodružstvo. Cestu po mori k ostrovu aj jeho skúmanie. Nájdeme aj veľa vtipných momentov. S humorom, ktorý je pre autorku a jej príbehy typický. Jazyk, akým je príbeh napísaný, je poetický a krásny. Nechýbajú ani čiernobiele ilustrácie, ktoré postavičky lepšie priblížia.

Otecko a more je treťou knihou v rámci reedície Muminovcov. Príbeh, ktorý deťom ukáže obetu pre blízkeho, ale aj ako sa vysporiadať so zmenou domova. A to aj v prípade, že ostrov, kam ste sa presťahovali, nie je práve prívetivý. Deti zažijú dobrodružstvo a spoznajú aj nové čarovné bytosti. Vhodné pre deti od 10 rokov. Muminovci sú ideálne pre náročnejšieho detského čitateľa, ktorý oplýva obrovskou dávkou fantázie.

Začítajte sa do knihy na stránke vydavateľstva Slovart:

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/otecko-a-more-1.html?page_id=168311

Titul: Otecko a moje

Originálny názov: Pappan och havet – Moominpappa at Sea

Autor: Tove Jansson

Preklad: Zuzana Drábeková

Počet strán: 240

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Otecko a more (Tove Jansson)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: