Romány

Rozpoltená (Lucia Sasková)

Slovenskú autorku Luciu Saskovú som prvýkrát spoznala vďaka knihe Odsúdená, ktorá dodnes vo mne vyvoláva emócie. Potom som už čítala každú novú knihu a každá z nich bola skvelá. Teraz konečne prišiel čas aj na staršie tituly. Rozpoltená ma v knižnici čakala už pár rokov a teraz prišiel jej čas.

Hlavná hrdinka žije svoj život s rodičmi a bratom. Občas máva výpadky pamäte. Neberie to však nijako tragicky. Užíva si život plnými dúškami. Je tu však ešte jedna hrdinka. Tá je v neustálom strehu, kto na ňu zaútočí. Už veľmi dlhý čas ju prenasledujú muži, ktorí ju chcú zabiť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo neustále mení svoje bývanie a skrýva sa. Obe tieto ženy majú niečo spoločné. Skončia na psychiatrickej klinike. Jedna sa snaží odtiaľ dostať, druhá sa konečne cíti bezpečne. Čo tieto ženy spája? Ako sa bude vyvíjať ich osud?

Ako pri iných dielach tejto autorky, ani tu sa nedala kniha odložiť pred dočítaním poslednej strany. Príbeh bez zbytočných omáčok, plný dialógov. Kniha nie je rozdelená na kapitoly, text oddeľujú len odseky. Orientácia v ňom však nie je nijako ťažká. Vždy ľahko rozoznáte, príbeh ktorej z hlavných postáv práve sledujete. Ja som vždy netrpezlivo čakala na striedanie hlavných postáv. Osudy oboch hrdiniek sa mi dostali pod kožu. Hoci jednu som mala o čosi radšej. Dve hlavné hrdinky, ktoré spojilo prostredie, napokon toho majú, ako sa ukáže, spoločného oveľa viac.

Príbeh sa odohráva v prostredí psychiatrie. Takéto príbehy ma, neviem prečo, veľmi bavia. Ľudská psychika ma vždy fascinovala. To, ako nás ovplyvňuje a čo s nami dokáže urobiť. Ako sa s nami môže naša myseľ pohrávať. V príbehu som spoznala aj niektoré z postáv, s ktorými som sa stretla v knihe Obvinená. Rada som si ich pripomenula. Najmä postava Martina mi je veľmi sympatická.

Myslela som si, že záver príbehu prebehne podľa očakávania. Viac-menej to tak aj bolo. Ale aj tentoraz tu bola ešte posledná strana. Posledný odsek. Ja som opäť zostala sedieť v nemom úžase. Tento pocit sa mi pre autorke nestal prvýkrát.

Kniha Rozpoltená ma síce čakala na poličke od vydania, ale som rada, že som sa k nej dostala až teraz. Myslím, že bol ideálny čas. Fascinujúce prostredie psychiatrie a pohnuté osudy hrdiniek v podaní Lucie Saskovej spolu ladili. Mňa jej „psycho“ knihy jednoducho bavia. Ak hľadáte knihu so silnou ženskou hrdinkou, ktorá to nemá v živote ľahké, tak knihu Rozpoltená určite odporúčam. Nečakajte žiaden presladený román, ale až znepokojivo reálne vykreslenie ľudskej psychiky.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Rozpoltená

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 352

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Rozpoltená (Lucia Sasková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: