Romány

Odsúdená (Lucia Sasková)

Ak sa budete prechádzať pomedzi knihy v kníhkupectve, som si viac ako istá, že siahnete po knihe Odsúdená. Jej dokonalá obálka sa nedá prehliadnuť a priam kričí, aby ste sa jej dotkli. Jej čierny matný obal a vystupujúce zlaté slzy vás ohromia. Pre mňa je toto asi najkrajšia obálka v mojej knižnici. Obálka však nie je všetko. Príbeh, ktorý ukryla Lucia Sasková do svojej ôsmej knihy, sa vám dostane pod kožu.

DSC_0115

Hlavná hrdinka sa dozvedá najhoršiu správu vo svojom živote. Lekárka jej oznámi, že má nádor na mozgu. Aj napriek operácií a liečbe ju čakajú nanajvýš dva roky života.  Ako sa s tým hlavná postava popasuje? Môže sa umárať v depresii a ľutovať sa, alebo začne žiť každý deň naplno. Ona si vyberá druhú možnosť a to vďaka novým priateľom, ktorí jej pomáhajú. Podarí sa jej zvyšný čas naplniť tak, aby si mohla povedať, že to stálo za to?

Zakryl ma dekou, čo bola prevesená cez operadlo, a dal mi ruku okolo pliec. A mne bolo dobre aj zle zároveň. Smiala som sa aj plakala, žila a zároveň zomierala. Bola som silná aj slabá.

Kniha Odsúdená je pre mňa jedna z najemotívnejších kníh, ktoré som tento rok čítala. V jednej knihe som našla sklamanie, beznádej aj pocit odhodlania. Spolu s hlavnou hrdinkou som prežívala jej ťažký osud a jej nevyliečiteľnú diagnózu. Neraz som plakala a bolo mi naozaj fyzicky ťažko. Bolo to pre mňa ťažké čítať a zároveň som chcela vedieť, čo bude ďalej. Bolo to ťažké preto, lebo jej osud môže byť kľudne aj mojím. Rakovina je v dnešnej dobe tak rozšírená, že azda neexistuje človek, ktorému by táto zákerná choroba niekoho nevzala. Aj napriek tomu sa o nej len ťažko hovorí a tejto téme sa radšej vyhýbame.

DSC_0124

Luciina hlavná hrdinka bola odsúdená bez toho, aby sa mohla obhájiť. Svoj boj mala vopred prehratý. No aj napriek tomu si svoj život vychutnala. Spolu s hlavnou hrdinkou prežijete všetky emócie. Budete bezradná, zamilovaná, odhodlaná aj túžiaca po konci. Nazriete do temného sveta choroby, ktorá ničí ľudí bez varovania. Hoci išlo o ťažké čítanie, bolo to svojim spôsobom zaujímavé. Dostať sa do hlavy umierajúcej ženy a sledovať progres choroby. V knihe môžete vidieť ako veľmi vám pri takejto situácií pomôžu priatelia a hlavne zistíte, kto sú skutoční priatelia. Kto pri vás nakoniec zostane do poslednej chvíle.

DSC_0119

Kniha ma zaujala už od prvej strany a veľmi ťažko sa mi odkladala. Je napísaná skvelo. Teraz ľutujem, že som sa už dávno nepustila do predošlej knihy s názvom Rozpoltená, ktorá mi už asi rok zdobí knižnicu. Čoskoro to určite napravím. Autorka vo svojich knihách nedáva meno hlavným hrdinkám. Túto informáciu som už predtým počula, ale pokiaľ som nečítala knihu, neuvedomila som si to. Tak isto som predtým počula, že Lucia Sasková patrí medzi najlepšie slovenské autorky. Po prečítaní Odsúdenej to môžem iba potvrdiť. Pre mňa osobne je to jedna z najlepších kníh, aké som čítala. To nemyslím iba tento rok.

DSC_0118

Ak patríte k čitateľkám, ktoré majú radi silné príbehy, určite nad knihou neváhajte. Hoci ide o smutný príbeh, nájdete v ňom veľa myšlienok, ktoré sa vám dostanú do hlavy. Asi každá jedna žena (možno aj muž) si pri tejto knihe uvedomí, že nie je nič vzácnejšie ako zdravie. Nevyrovná sa mu ani plná peňaženka či vysoký post v práci. Kniha je úžasná a rozhodne si ju prečítajte. Ja si idem po nej nájsť nejakú ľahkú love-story, pretože nič ťažšie by som už emočne nezvládla.

Ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ za silný čitateľský zážitok.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe, ale aj ako e-knihu.

Titul: Odsúdená

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 344

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

5 comments on “Odsúdená (Lucia Sasková)

  1. Spätné upozornenie: Zlatokopka (Lucia Sasková) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Rozpoltená (Lucia Sasková) – Drominička Číta

  3. Spätné upozornenie: Obvinená (Lucia Sasková) – Drominička Číta

  4. Spätné upozornenie: Unesená (Lucia Sasková) – Drominicka Číta

  5. Spätné upozornenie: Tretí do partie (Sophia Money-Coutts) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: