Romány

Zlatokopka (Lucia Sasková)

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ začalo vydávať staršie knihy od Lucie Saskovej v reedícii s krásnym dizajnom. Po knihe Neznámych nemiluj prešla „liftingom“ aj kniha Zlatokopka. Ide o prvú časť trojdielnej série.

Hlavná hrdinka pracovala v luxusnom klenotníctve, kde boli častými zákazníkmi muži, ktorí si vydržiavali svoje milenky. Zlatokopky. Ona ich odsudzovala. Neskôr sa však stala jednou z nich. „Chrústik“ bol o hlavu nižší, s plešinkou a väčším bruchom. Pokiaľ však mal pri sebe svoju zlatú kreditku, tak si ju udržal. Lenže čo ak prišiel ešte niekto lepší?

Je známe, že autorkine knihy mám rada. Ako prvú som čítala knihu Odsúdená, ktorá ma úplne dostala. Preto som postupne do zbierky pridávala aj jej ďalšie knihy. K tým starším som sa však nehrnula. Nevedela som, či kniha o Zlatokopke bude pre mňa. V debutovom románe však autorka ukázala, že písať vie. Preto som sa napokon rozhodla, že postupne si prejdem celú jej tvorbu. A tak som si vzala do rúk aj Zlatokopku.

Príbeh je pútavý, bez príkras a zbytočnej romantiky. A hoci je jednoduchší, zhltla som ho za pár večerov. Hlavná hrdinka sa v úvode zdá, že opovrhuje ženami, ktoré sú zlatokopky. To však len do momentu, kým sa ňou stáva ona sama. Som si istá, že každý má vo svojom okolí ženu, ktorá je ochotná urobiť čokoľvek pre život v luxuse. Určite poznáme aj mužov, ktorí sú ochotní platiť, len aby sa ukázali s takouto trofejou. Nebudem klamať, pri čítaní som sa miestami naozaj bavila. Možno aj na miestach a situáciách, ktoré vtipné byť nemali.

 To platilo v prvej časti, neskôr autorka pridala viac postáv, viac drámy a aj napätia. A hoci si stále myslím, že pre mňa (obyčajného smrteľníka), sú niektoré scény absurdné, som si istá, že v živote zlatokopky to tak nie je. A bolo naozaj zaujímavé sledovať ich „náročný“ život. Doteraz neviem, či mi bola hlavná hrdinka nesympatická, alebo som obdivovala, ako veľmi cieľavedome išla za svojím cieľom. V závere som jej však fandila. Autorka ma nechala na poslednej strane s otvorenými ústami a slzami v očiach. Čo už je tak nejak klasika, však Lucka?

Kniha Zlatokopka je iná, ako som u neskorších autorkiných kníh zvyknutá. Je povrchnejšia, jednoduchšia, ale myslím, že nikdy nebola aktuálnejšia. Téma zlatokopiek je rozhodne nadčasová. Táto kniha ukazuje na život, nad ktorým mnohí z nás určite pokrútia hlavou. Mnohí a mnohé sa v ňom možno aj nájdu. Ukazuje, čo všetko sú ženy ochotné urobiť pre život v blahobyte. Ten však môže byť iba zlatou klietkou. Zaujímavé čítanie, pri ktorom si oddýchnete, možno sa aj zabavíte a ktovie, možno sa aj niečo nové naučíte a budete hľadať svojho „Chrústika“.

Knihu kúpite v pevnej väzbe, ale aj ako e-knihu.

Titul: Zlatokopka

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 344

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Zlatokopka (Lucia Sasková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: