Detektívky Srdcovky roka 2023

Zóna smrti (M. W. Craven)

Jeden z mojich najobľúbenejších autorov detektívok je bezpochyby britský spisovateľ M.W. Craven. Jeho knihy postupne prináša vydavateľstvo Ikar. Nedávno vyšla kniha Zóna smrti a tu je môj pohľad na ňu.

Detektív Poe práve bojuje na súde o svoj dom, keď ho priamo v súdnej sieni odvolajú k prípadu. Našli na smrť dobitého muža. Poe nerozumie, prečo by sa mal prípadu venovať, keďže bežne vyšetruje sériových vrahov. Jeho účasť na vyšetrovaní si však vyžiadali na vyšších miestach a tak sa spolu s Tilly začnú v prípade hrabať. A čím viac sa prípadu venujú, tým viac nezodpovedaných otázok začne pribúdať. Kto zabil tohto muža a ako to súvisí s lúpežou spred niekoľkých rokov?

Na túto knihu som sa veľmi tešila. Vôbec mi nevadilo, že ma čaká čítanie viac ako 450 strán. Každú som si užila naplno. Autor totiž píše tak pútavo, že knihu nie je ľahké len tak odložiť. Nemá problém ukončiť kapitolu počas rozhovoru. Samozrejme nemáte na výber a musíte čítať ďalej, pretože zvedavosť vás nenechá len tak knihu zavrieť.

Už v recenziách na predošlé autorove knihy som písala, že jeho postavy si nemôžete nezamilovať. Najmä stále trochu neohrabanú analytičku Tilly. Aj tentoraz dokázala svoje schopnosti predviesť naplno. Jej úprimné doťahovanie sa s detektívom Poeom vám určite vyčarí úsmev na tvári. Vzhľadom k napätiu, ktoré sa v knihe stupňuje, je takéto odľahčenie určite vítané.

Autor je úžasný v tom, že dokáže z na prvý pohľad banálneho prípadu vyrobiť prípad takých rozmerov, že budete čítať s otvorenými ústami. Postupné spájanie jednotlivých útržkov vás núti neustále premýšľať. Tentoraz sa autor zameral okrem iného aj na chamtivosť a túžbu po pomste. Prípad sa vyriešil a ja som bola spokojná. Nešlo mi však do hlavy, prečo ešte zostáva niekoľko desiatok strán do konca. A tak prišlo ešte záverečné prekvapenie, ktoré som ani v najmenšom nečakala.

Zóna smrti je štvrtým prípadom s postavami Tilly a Poa. Príbeh je napínavý, mrazivý, prepojený neskutočnými nitkami. Kniha sa nedala odložiť, čo je pri detektívke dobré znamenie. Pre mňa sa táto kniha radí medzi TOP knihy tohto roka a už teraz sa teším na ďalšiu v poradí. Ak ste od M. W. Cravena ešte nič nečítali, tak určite odporúčam. Knihy sa dajú čítať aj samostatne a bez problémov môžete začať aj touto. Ak však chcete sledovať vývoj vzťahu medzi postavami, tak odporúčam ísť postupne. Bábkové divadlo, Čierne letoKurátor.

Úryvok z knihy nájdete na stránke Bux.sk

https://www.bux.sk/knihy/653489-zona-smrti.html

Titul: Zóna smrti

Originálny názov: Dead Ground

Autor: M. W. Craven

Preklad: Zdenka Buntová

Počet strán: 464

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Zóna smrti (M. W. Craven)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: