Romány

Šťastie prišlo v sobotu (Silvia Bystričanová)

Slovenská autorka Silvia Bystričanová je jednou z mojich najobľúbenejších. Aj preto som sa rozhodla siahnuť po ďalšej jej knihe. Ide o titul z roku 2014 s krásnym názvom Šťastie prišlo v sobotu.

Nina dostáva dar v podobe pobytu na Srí Lanke. Tu sa má naučiť žiť pre danú chvíľu. Plná síl a energie sa vracia späť domov. Do svojej čajovne, k svojím blízkym. Ako milovníčka kníh pritiahne do čajovne ľudí na literárne posedenie. Tam im Nina predčíta z knihy. Pán Guttman, ktorý Ninu vo všetkom podporuje, vďaka nej a jej partnerovi získava od života viac, ako by čakal.

„Slzy sú periskopom duše.“ Kotúľajúcu odzbrojujúcu kvapku na jej líci chytil na prst. „Prišla sa pozrieť, či už vidíte svet taký, aký je a má byť. Bez chmár.“

str.58

Až po prečítaní som zistila, že tento príbeh je voľným pokračovaním debutovej knihy s názvom Každý deň má niekto narodeniny. Neprekážalo mi to, hoci som ju nečítala. Príbeh som si užila aj bez toho, aby som poznala postavy či osudy z predchádzajúcej časti. Určite si však cestu Niny budem chcieť prečítať dodatočne.

Prebytok všetkého, teda aj kníh, nás rozmaznal do takej miery, že sme degradovali na unudených vyraďovačov. Vylúčil nás z tej šťastnej skupiny ľudí, ktorí majú všetkého tak akurát. Aj kníh.

str.71

Autorka vymýšľa jednoduché príbehy. Ani tento nie je výnimkou. Práve preto jej príbehy zbožňujem. Žiadne veľké zvraty, žiadna zbytočná dráma či prešpekulované zápletky, do ktorých sa zamotáte. Iba jednoduchý, láskavý príbeh, ktorý je poskladaný z rôznych osudov. Autorka si čitateľa získava jemnosťou a dobrým pocitom po prečítaní. Pretože presne také jej knihy sú. Knihy, ktoré si vezmete, keď si chcete oddýchnuť a pozitívne sa naladiť.

Všetko, čo nazveme problém, má riešenie, len občas sú dni, keď ho ešte nevidíme.

str.79

Aj v tomto príbehu boli postavy, ktoré si obľúbite. Ja som si zamilovala na oko nevrlého pána Guttmana a čašníka Petra, ktorý dostal od života druhú šancu. Dojímala ma však aj láskavosť Niny. Rozhodnúť sa žiť svoj život inak zrejme nie je ľahké. A práve na Nine môžeme pozorovať, s akou ľahkosťou a odhodlaním sa jej to podarilo.

„Knihy a tanec majú predsa niečo spoločné. Jedno i druhé nás dokáže unášať spôsobom, ktorý je pre zúčastnených výnimočný,“ dávala pozor, aby jej nešliapol na bosé chodidlá.

str.88

Kniha Šťastie prišlo v sobotu v sebe ukrýva jednoduchý, no veľmi citlivý príbeh o odhodlaní vziať svoj život do vlastných rúk a žiť naplno. Je to príbeh o láske k svojim blízkym a o tom, ako by sme mali dávať druhé šance a veriť v niekoho. A aké je to dopriať šťastie niekomu inému aj keď nám to zlomí srdce. Odporúčam každému, kto hľadá príjemné čítanie, pri ktorom si oddýchne a naberie množstvo pozitívnej energie.

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/stastie-prislo-v-sobotu.html?page_id=14805

Titul: Šťastie prišlo v sobotu

Autor: Silvia Bystričanová

Počet strán: 150

Rok vydania: 2014

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Šťastie prišlo v sobotu (Silvia Bystričanová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: