Romány

Oceán more (Alessandro Baricco)

Oceán more je názov knihy od talianskeho autora Alessandra Baricca. Vo vydavateľstve Slovart vychádza už v druhom vydaní a obálka je naozaj úchvatná.

Na brehu mora sa nachádza hostinec Almayer. Je v ňom zmes rôznych návštevníkov. Či už maliar, ktorý sa snaží zachytiť podstatu mora alebo žena, ktorú sem manžel poslal po nevere. Je tu aj vedec, ktorý hľadá koniec mora, ale aj žena, ktorú má more vyliečiť. Podarí sa im nájsť, čo hľadajú?

Knihu Oceán more som brala do rúk s veľkým rešpektom. Vedela som, že nepôjde o ľahké čítanie. V tomto som sa už po prvých stranách utvrdila. Hoci je kniha útla, treba si na ňu vyhradiť dostatok času. A v mojom prípade aj sústredenia. Úvodné zoznámenie s postavami je mierne chaotické. Autor ulietava myšlienkami od jednej postavy k druhej. Občas som mala problém v rýchlosti sa zorientovať,  zachytiť správnu myšlienku. Postupne som sa však na autora naladila a dokázala som príbeh lepšie precítiť.

Prosím vás, nehýbte sa, – povie.

Potom priblíži štetec k ženinej tvári, na chvíľu zaváha, priloží jej ho k perám a pomaly ho ťahá od jedného kútika úst k druhému. Štetinky sa zafarbia na karmínovo. Pozrie sa na ne, zľahka ich namočí do vody a znovu zdvihne pohľad na more. Na ženiných perách zostane náznak chuti, pri  ktorom si pomyslí: „Morská voda …  tento muž maľuje more morom“ – a táto myšlienka vyvoláva zimomriavky.

str.11

Kniha je rozdelená na tri časti. Prvá nám umožní spoznať hostinec a jeho obyvateľov. Druhá je už o niečom inom. Je viac filozofická a miestami som sa v nej strácala. Potom však prišla tretia časť a každá veta začala dávať zmysel ako nikdy predtým. Aj zdanlivo nesúvisiace veci patrili k sebe. Tretiu časť som doslova hltala a prečítala na jeden nádych.

Bolo záhadou, že Plasson už dávno neumrel na zápal pľúc. Človek nemôže stáť hodiny a hodiny v ľadovom severáku, s nohami vo vode a v prílive, ktorý mu siaha až po pás, aby z toho skôr či neskôr nezomrel.

Najprv musí dokončiť svoj obraz, – vyhlásila Dira.

Nikdy ho nedokončí, – tvrdila madam Deveriá.

Tak teda nikdy nezomrie

str. 41

Kniha je plná vzácnych myšlienok. A hoci sa môže zdať, že autor píše chaoticky, knihe to dodáva akýsi šmrnc. Núti vás viac premýšľať, viac sa sústrediť, viac nasávať atmosféru. Najmä atmosféru mora. Či už toho skutočného alebo metaforického. Autor vás doslova prinúti počuť jeho šum a cítiť jeho slanosť vo vzduchu.

– Povedzte mi, Plasson, je na svete niečo, čo viete aj skončiť? – spýtala so ho jedného dňa Ann Deveriá, so zvyčajným cynizmom udrúc priamo na podstatu problému.

– Áno, nepríjemné rozhovory, – odvetil, vzápätí vstal od stola a odišiel do izby. Ako sme už povedali, mal talent na stručné odpovede.

str. 83

Veľmi sa mi páčilo, akým spôsobom boli osudy postáv prepletené. Zdanlivo cudzí ľudia mali spoločného viac ako dosť. Niektoré osudy boli dojímavé, iné svojim spôsobom vtipné a absurdné a niektoré doslova dramatické. Všetko spolu tvorí neopakovateľný čitateľský zážitok.

Kniha Oceán more je krásny a poetický príbeh, ktorý vám zostane v myšlienkach ešte dlho po prečítaní. Baricco píše svojsky, ale keď už sa naladíte na jeho vlnu, tak si knihu užijete do posledného písmena. Spleť osudov, ktoré vás chytia za srdce a nečakaný záver, ktorý vám možno zlomí srdce. Ja už teraz viem, že toto je kniha, ktorú chcem čítať znovu. Chcem znovu nasať tú zvláštnu atmosféru a nájsť ďalšie čriepky, ktoré mi pri prvom prečítaní unikli.

Úryvok z knihy nájdete na stránke vydavateľstva Slovart:

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/ocean-more.html?page_id=178145

Titul: Oceán more

Originálny názov: Oceano Mare

Autor: Alessandro Baricco

Preklad: Diana Farmošová

Počet strán: 264

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Oceán more (Alessandro Baricco)

  1. … poetická, zvláštna a krásna, aj ja sa k nej časom plánujem vrátiť

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: