Detektívky

Záhada zavretej schránky (Sophie Hannahová)

To, že mám rada Agathu Christie a  postavičku Hercula Poirota už mnohí iste viete. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ však svojim čitateľom prináša aj „nového“ Poirota z pera Sophie Hannahovej. Ja som nedávno prečítala titul Záhada zavretej schránky. Aký je Poirot v diele niekoho iného?

Lady Athelinda Playfordová sa rozhodne zmeniť svoj závet. Chystá sa to oznámiť pri večeri. Očakáva nevôľu a do svojho panstva pozvala aj hostí, ktorých by nikto nečakal. Detektíva Hercula Poirota a inšpektora Catchpoola zo Scotland Yardu. Obáva sa lady Athelinda, že sa ju pokúsi niekto zabiť kvôli jej zmenenému závetu?

Musím sa priznať, že som mala menšiu obavu, či bude pokračovanie Poirota v podaní niekoho iného aspoň sčasti také dobré, ako by bolo od slávnej Agáty. Čítaním sa však moje obavy postupne rozplývali. Do deja som sa rýchlo dostala. Musím uznať, že som bola až do konca v napätí. Každá kapitola skončila napínavou scénou. Vďaka tomu som bola nútená čítať ďalej a ďalej. Zvedavosť vo mne sa nedala nijako inak umlčať. Zatvoriť knihu bolo úplne nemožné.

Tak ako to býva aj u slávnej Christie, aj tu sa čitateľ stretáva s množstvom postáv. Postupne ich spoznáva a v mysli si môže tvoriť obraz o ich charakteroch. Kto môže mať motív vraždiť? Je to ten, koho sa zmena závetu najviac dotkne alebo v tom bude niečo osobnejšie? Autorka nám dáva malé indície a kvôli mnohým zvratom sa musíte viackrát vrátiť v premýšľaní na začiatok. Na začiatku knihy nájdete dokonca aj plánik domu pre lepšiu orientáciu. Ja som sa k nemu niekoľkokrát vrátila.

Postáv v príbehu je naozaj dosť, ale mňa si okrem detektíva a inšpektora nezískala skoro žiadna. Dokonca by som povedala, že niektoré mi kvôli svojmu čiernemu až morbídnemu humoru a poznámkam boli až nesympatické. Všetko však bolo súčasťou ich charakteru a v príbehu to malo opodstatnenie.

Záhada zavretej schránky je určite dobrým tipom na knihu pre milovníkov Agathy Christie a klasickej anglickej detektívky. Hoci Agatha je jedinečná, ani príbeh z pera Sophie Hannah nie je na zahodenie. Vcelku svižný dej, zaujímavé postavy a zápletka. Tá sa môže zdať na prvý pohľad jednoduchá, ale nemusíte sa báť. Počas čítania budete neustále hádať, kto je vrah a najmä aký má dôvod. Veľkolepé finále, ktoré prináša Hercule Poirot budete čítať so zatajeným dychom.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Môžete ju kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Záhada zavretej schránky

Originálny názov: Closed Casket

Autor: Sophie Hannah

Preklad: Alexandra Ruppeldtová

Počet strán: 272

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Záhada zavretej schránky (Sophie Hannahová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: