Detektívky

Nie sú ako my (Debbie Herbert)

Kniha Nie sú ako my od Debbie Herbert ma svojou anotáciou zaujala hneď, keď som ju zbadala v edičnom pláne. Jej vydanie sa posúvalo z mesiaca na mesiac a moja nedočkavosť rástla. Teraz však už je konečne na svete a ja prinášam svoj pohľad na ňu.

Je to už trinásť rokov, čo bez stopy zmizol priateľ Jori Trahernovej. Ona sa po rokoch vracia späť domov, aby sa postarala o starú mamu a autistického brata. Malým mestečkom však otriasla vražda a Jori si je istá, že súvisí z dávnym zmiznutím jej lásky. Čo sa stalo s Deaconom? Naozaj zmizol alebo k zmiznutiu jeho a rodiny niekto prispel?

Na príbehu ma zaujalo, že hlavná hrdinka Jori trpí zriedkavou formou synestézie. To znamená, že ak niekto prehovorí, tak Jori jeho hlas vníma aj prostredníctvom farieb. Každý zvuk je pre ňu jedinečný ako otlačok prsta. To bol jeden z  dôvodov, prečo som po knihe siahla. Navyše malo ísť o hĺbavý triler.

Ako to však občas pri anotáciách býva, išlo o skreslené informácie. Príbeh podľa mňa nie je triler, ale detektívka. Mne osobne to neprekážalo, ale niekto, kto si knihu vyberie práve pre žáner, by mohol byť sklamaný. Ako detektívka však určite obstojí. Autorka vsadila na opisy prostredia, nie však do tej miery, aby to bolo pre čitateľa nudné.

Rozprávanie príbehu sa strieda z pohľadu Jori a policajtky Tegan. Je tu hneď niekoľko prípadov, ktoré treba vyriešiť a vy spolu s Tegan spájate čriepky, ktoré už poznáte. Veľmi som dúfala, že Jorina synestézia bude príbeh ovplyvňovať. Počas čítania však bola spomenutá iba občas. Hoci napokon pre rozuzlenie príbehu bude aj táto forma vnímania reality hlavnou hrdinkou podstatná. O tom, kto bude „zloduch“, som bola presvedčená oveľa skôr, ako to autorka prezradila. Neviem, či to bol zámer, či nedokonalosť autorky, alebo som už prečítala príliš veľa detektívok. Aj napriek tomu ma v závere čakalo jedno prekvapenie.

Kniha Nie sú ako my v sebe ukrývala čosi iné, ako som čakala a ako pôvodne sľubovala. Pokiaľ však budete pripravení na to, že ide skôr o detektívku ako triler, tak nemusíte byť sklamaní. Rodinné tajomstvá, boj o moc a nutnosť zahladiť stopy. Príbeh sa číta dobre a vďaka rôznym zvratom vás nenechá nudiť sa.  Kto hľadá ľahšiu detektívku, práve táto je vhodná.

Prečítajte si úryvok na stránke vydavateľstva.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24051830/nie-su-ako-my/

Titul: Nie sú ako my

Originálny názov: Not One of Us

Autor: Debbie Herbert

Preklad: Milica Ivonič

Počet strán: 312

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Nie sú ako my (Debbie Herbert)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: