Detská literatúra

Mami, oci, ľúbte ma (Petra Arslan Šinková)

Knihy zo série Mami, oci,.. sú celkom známe. U nás doma máme dve a to Poďme sa porozprávať a Objímte ma. Teraz k nim pribudla najnovšia kniha s názvom Mami, oci, ľúbte ma. A ja som bola veľmi zvedavá, ako sa detská psychologička Petra Arslan Šinková popasovala s témou hnevu.

Cieľovou skupinou týchto kníh sú ako deti, tak aj rodičia. Aj preto hneď v úvode nájdete pokyny, ako s knihou pracovať. Autorka sa snaží vysvetliť, čo je hnev a ako naň reagovať. Príbehy je podľa úvodných pokynov potrebné čítať v čase, keď dieťa nie je rozrušené. Neodporúča sa čítať ich večer. S tým určite súhlasím. Raz sme zo staršej knihy čítali v posteli príbeh o kamarátoch a príbeh a jeho vlastná skúsenosť ho rozľútostnili.

Obsahom knihy sú tri príbehy. V každom sa na hnev pozeráme inak. Najskôr je hlavnou hrdinkou nahnevané dievčatko, ktorému mama nedovolí ísť von s kamarátkami. V druhom príbehu sa dievčatku nedarí v kreslení a ani v hre. Neúspech vyvrcholí výbuchom emócií. Posledný príbeh nám ukazuje chlapca, ktorý sa hnevá, že nemá novú hru a kamaráti ho kvôli tomu ignorujú.

Autorka príbehy podáva jednoducho. Bez zbytočných fráz, s dôrazom na slová „mrzí ma, hnevám sa, som sklamaná, …“. Nám rodičom naznačuje, ako máme pri stretnutí sa s hnevom svojho potomka reagovať. Vďaka za to. Ako každý rodič, aj ja sa popri deťoch učím. Ako zvládať ich emócie bez kriku a prehnaného napomínania. Kniha ma prinútila opäť sa zamyslieť nad svojimi reakciami a pri výbuchoch hnevu svojho potomka reagovať inak ako doteraz. 

Príbehy sme si spolu prečítali a rozprávali sa o nich. Za každým nájdete tipy, ako dieťaťu pomôcť a ako sa s ním porozprávať. Podľa tohto návodu som postupovala. Prekvapilo ma, ako dieťa dokáže príbeh vnímať a aké postrehy vie priniesť. Prostredníctvom rozhovorov sa aj my snažíme vysvetliť si výbuchy hnevu a ich príčiny.

Ja som na predošlé knihy recenzie nepísala. Pokiaľ však hľadáte spôsob, ako vysvetliť deťom rôzne emócie, knihy určite odporúčam. Príklady v príbehoch sú veľmi reálne. Nám pomohli najmä pri adaptácii syna na škôlku. Ako introvert si s niektorými situáciami nevedel sám poradiť. Na príbehoch sme mu mohli vysvetliť, ako sa s nimi popasovať.

Mami, oci, ľúbte ma je ďalšia skvelá kniha pre rozvoj EQ. S hnevom detí sa trápia mnohí rodičia. Nájdete niekoľko tipov a rád, ako sa s ním naučiť pracovať. Objavíte konkrétne príklady, ako sa frustrované deti môžu ventilovať. Mnoho rád by sme vedeli aplikovať aj my rodičia sami na sebe. To, že knihy z tejto série sú dobrým pomocníkom, môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti.

https://www.fortunalibri.sk/products/mami-oci-lubte-ma

Titul: Mami, oci, ľúbte ma

Autor: Petra Arslan Šinková

Ilustrácie: Katarína Gasko

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Mami, oci, ľúbte ma (Petra Arslan Šinková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: