Detská literatúra Encyklopédie

Nočný život zvierat (Roman Cséfalvay)

Moje deti majú radi zvieratá a knihy o nich. Do našej knižnice nedávno pribudla krásna novinka zo Slovartu. Autorom je Roman Cséfalvay a volá sa Nočný život zvierat.

Veľmi krásne a lákavo napísaný úvod vtiahne malého čitateľa do sveta zvierat, ktoré sú aktívne najmä v noci. Hneď v úvode sa deti dozvedia o biologických hodinách. Zaujímavé bolo aj čítanie o tom, ktorým zvieratám sa prestavili. Prečo nočné zvieratá začali byť aktívne cez deň?

Kniha je rozdelená na niekoľko tematických okruhov, ktoré sa delia na kapitoly. Prvá z nich je Čo sa deje v tme. Deti sa dočítajú o súmraku, aj o tom, prečo je chrobák Hubár jednorohý vzácny. Mňa veľmi zaujalo, prečo líškam po dopade svetla z baterky oči svietia dobiela. Dozviete sa aj, ako sa zvieratá orientujú v šere a tme.

Zaujímavá je aj kapitola o tom, ako odborníci pozorujú nočné zvieratá a aké nástroje a výbava im na to slúži. Možno sa niektoré z detí rozhodne s rodičmi skúmať nočný život zvierat. Aj na to autor myslel a pripojil pár tipov na pozorovanie pri chate, v záhrade či v meste.

Na ďalších stranách sa už malý bádateľ vyberie na rôzne miesta za rôznymi zvieratami. Ktoré zvieratá v lese v noci spia a ktoré sú v tom čase na love? Nechýba množstvo pikošiek. Vedeli ste, že sova má jedno ucho vyššie ako druhé? Ani ja nie. Dozviete sa, preto to tak je. Autor nezabúda ani to, že nočný život sa líši aj podľa ročného obdobia.

Ako je to so životom v noci pri vode? Ani tu niektoré živočíchy nespia. Dokonca taký bobor sa práve vtedy venuje stavebnej činnosti. Dočítate sa, ktorý hmyz je natoľko zaujímavý a vzácny, že sa stal turistickou atrakciou v čase párenia a liahnutia. A ak ste si mysleli, že pod hladinou je v noci kľud, ste na omyle. Prečítajte si o pavúkovi, ktorý žije pod vodou, ale aj o úhoroch či šťuke.

Mňa so synom najviac bavila kapitola o zvieratách, ktoré žijú v záhrade. Niektoré poznáme aj my z tej našej. Napríklad ježka alebo drozda. Samostatnou kapitolou sú nočné motýle. Aj tie nás veľmi bavili, lebo motýle (tie denné) máme radi.

Deti sa v knihe dozvedia aj to, čo zvieratám škodí. Napríklad umelé osvetlenie lámp alebo svetiel áut. Niečo sa dozvieme aj o potkanoch. Ako je možné, že sa ich ani po stáročiach nepodarilo ľuďom vyhubiť ich? A čo majú spoločné s pandémiou?

Kniha Nočný život zvierat je nabitá informáciami a faktami, ktoré sa deťom budú páčiť. Je vhodná pre deti od 10 až 12 rokov. Deti spoznajú fungovanie zvierat v noci. Nielen v lese, ale aj pri vode, v záhrade či v meste. Všetko je doplnené o verné ilustrácie. Pre malých zoológov a milovníkov zvierat ide o skvelý tip na knihu.

Nahliadnite do knihy na stránke vydavateľstva:

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/nocny-zivot-zvierat.html?page_id=179015

Titul: Nočný život zvierat

Autor: Roman Cséfalvay

Ilustrácie: Viliam Slaminka

Počet strán: 64

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Nočný život zvierat (Roman Cséfalvay)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: