Romány

Neznámych nemiluj (Lucia Sasková)

Lucia Sasková je skvelá slovenská autorka, od ktorej som už čítala niekoľko kníh. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ však opätovne prináša jej debut v novom šate. Ten s predchádzajúcimi knihami dokonale ladí. Aká je kniha Neznámych nemiluj, ktorá odštartovala Luckinu spisovateľskú kariéru?

Hlavná hrdinka má bezstarostný život. Je vysokoškoláčka, má skvelú partiu priateľov a pravidelne navštevuje párty. Jednoducho si užíva. To sa však zmení v jeden osudný deň, keď sa stretne zoči voči násiliu. Nepríjemný zážitok zmenil jej život na ruby. Zmenili sa jej hodnoty aj vnímanie svojho okolia. Podarí sa jej z tejto traumy dostať?

Priznám sa, že autorkin debut som mala doma v poličke už nejaký čas. Hoci ide o útlu knihu, akosi nie a nie sa k nej dostať. Beriem to však tak, že každá kniha má vlastný správny čas. Rovnako aj táto. Keď som sa do príbehu začítala, ťažko som knihu odkladala. Nebyť toho, že som matka dvoch detí, určite by padla za obeť na jedno posedenie. Takto som si ju vychutnávala „až“ dva večery.

Lucka si pre prvú knihu vybrala silnú tému. S hlavnou hrdinkou som prežívala jej trápenie od zničujúceho okamihu až po poslednú stranu. Snažila som sa vcítiť do jej pocitov a bolelo ma srdce. Neviem si ani predstaviť, čo by pri príbehu prežívali ženy, ktoré sa s podobným osudom vo svojom živote stretli.

Neraz som mala pri knihe hrču v hrdle a zaslzené oči. Emócie sa vo mne striedali. Hnev, ľútosť a strach. Miestami som sa musela aj pousmiať (čivavka). Ak mám byť úprimná, je cítiť, že kniha je debutom. Napriek silnej téme autorka ešte nebola dostatočne „vypísaná“. Keď si spomeniem na ostatné jej knihy, vidieť u nej výrazný pokrok.

Neznámych nemiluj je debutový román mojej obľúbenej autorky. Silný príbeh, ktorý sa dostane pod kožu (najmä) ženám – či už mladším alebo aj v zrelom veku. Kniha možno nie je dokonalá, ale príbeh určite vo vás vyvolá množstvo emócií. Ja sa ani nečudujem, že vydavateľstvo Slovenský spisovateľ dalo vďaka tomuto rukopisu nádejnej autorke šancu. Odvtedy jej už vyšlo 10 kníh a ja sa teším už na ďalšiu. Lucia je jedinečná. Zdravo drzá a neštíti sa tém, ktoré sú pre iných tabu.

Titul: Neznámych nemiluj

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 184

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Neznámych nemiluj (Lucia Sasková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: