Detská literatúra

Lea a jej neuveriteľná cesta (Natasha Rosenberg)

Lea a jej neuveriteľná cesta sa mi podľa názvu zdala ako skvelé čítanie na leto. Knihu napísala aj ilustrovala Natasha Rosenberg. Aká je táto kniha pre deti?

Lea žije v útulnom domčeku v horách. Má tu kamaráta Ľudka. Jedného dňa sa však rozhodne ísť na dobrodružnú cestu. A to rovno k moru. Najskôr odchádza vlakom do mesta a odtiaľ sa vydá na pobrežie. Aj tu si Lea nájde priateľov. Časom sa jej však zacnie sa domovom, kam sa vracia s krásnym darčekom pre Ľudka.

Túto knihu je možné označiť ako obrázkovú. Ilustrácie v nej jednoznačne dominujú. Aj bez textu by deti vedeli, o čom príbeh je. Obrázky sú zaujímavé, výrazné a veselé. Dokážu však ukázať aj zmätok na vlakovej stanici či v meste. Nechýba však ani text. Je ho tak akurát. Je písaný ľahko a zrozumiteľne.

Deti vďaka knihe zažijú dobrodružnú výpravu k moru. Autorka im ukazuje Leinu odvahu, ale nezabúda ani na jej zraniteľnosť. Lea si totiž nie je istá, či výlet zvládne sama. Ide do neznámeho prostredia, nikoho nepozná. Našťastie Lea počas svojej cesty spoznáva rôznych nových kamarátov, ktorí jej s radosťou ukážu cestu, či pomôžu.

Veľmi sa mi páčili ilustrácie, na ktorých Lea sedí sama na pláži a vychutnáva si pohľad na šíre more. Je z nich cítiť pokoj a splnený sen. Ukazujú deťom, že keď prekonajú svoj strach, môžu sa dostať aj na vysnívané miesto. Lea sa mi páčila aj preto, že počas cesty nezabudla na svojho kamaráta. Veľmi chcela, aby aj on okúsil more. Preto hľadala ideálny darček.

Lea a jej neuveriteľná cesta je rozkošná kniha odhodlaní splniť si sen a vidieť more. Aj napriek strachu sa hlavná hrdinka vyberie do neznáma. Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov. Ukáže im, že je dôležité nielen dobrodružstvo, ale aj priateľstvo. Navyše deťom pripomenie známe príslovie: Všade dobre, doma najlepšie. Na tomto príbehu im ho môžeme dokonale vysvetliť. Kniha je plná krásnych ilustrácií, ktoré zaujmú aj menšie deti.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

https://www.bux.sk/knihy/592560-lea-a-jej-neuveritelna-cesta.html

Titul: Lea a jej neuveriteľná cesta

Originálny názov: El viaje de Lea

Autor: Natascha Rosenberg

Preklad: Lucia Hlubeňová

Počet strán: 40

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Lea a jej neuveriteľná cesta (Natasha Rosenberg)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: