Detská literatúra

Bubáci (Eva Škandíková, Tereza Oľhová, Vlado Janček)

Knihu od Terezy Oľhovej Posledný  permoník som recenzovala už dávnejšie. Teraz sa autorka spojila s Vladom Jančekom a ilustrátorkou Evou Škandíkovou. Vznikla tak detská kniha s názvom Bubáci. A ako napovedá názov, tak áno, bude o strašidlách.

Príbeh o Bubákoch sa odohráva v bytovke, kde sa strašidlá nachádzajú naozaj všade. V izbách, na chodbách, v pivnici a určite aj vo výťahu. Všade straší niekto iný. Či už je to Kveta, ktorá číta rada lexikón, Potrubný duch, ktorý sa snaží svoju ruku prepchať cez umývadlo alebo je to bubák Elevátor, ktorý tlačí výťah hore – dolu. Každý je strašidelný, hoci dospeláci tvrdia, že v dome nestraší. 

Táto kniha vás a vaše deti určite zaujme najmä skvelým dizajnom. Veľké oči na prebale na vás priam kričia, aby ste ju vzali do ruky. Prebaľ je však niečo viac ako „oblečenie“ na knihu. Deti si z neho po rozložení vedia vystrihnúť skutočného Bubáka. A hrať sa tak neskôr na duchov a strašiť rodičov.

Obsahovo je kniha tiež veľmi zaujímavá. Mňa veľmi potešilo, že je veršovaná. V poslednom čase sa mi rýmovačky páčia, lebo deti pri nich dlhšie udržia pozornosť. Najmä keď ide o kvalitné básne, ktoré sa naozaj ľahko čítajú a pekne rýmujú. Táto kniha je v tomto naozaj perfektná. O prebásnenie textu sa postaral Vlado Janček.

Každá dvojstrana zobrazuje iné poschodie obytného domu a každé poschodie má svojho bubáka. Niektorí sú menej strašidelní, iní o čosi viac. Preto veľmi odporúčam knihu prečítať najskôr rodičom, aby vedeli, či ju ich dieťa zvládne bez príliš veľkého strachu. A možno potom vynechať tých strašidelnejších.

Kniha je ideálna aj na precvičovanie predstavivosti. Je jasné, že deti vidia strašidlo aj tam, kde nie je. Možno práve po prečítaní tejto knihy vám povedia, kde všade vidia bubákov oni. Môžete ich potom ísť spolu s deťmi hľadať a ubezpečiť ich, že tam žiadni nie sú. Alebo áno?

Knihou nás sprevádzajú aj úžasné ilustrácie Evky Škandíkovej. Tá bubákov vystihla naozaj verne. Aj preto naozaj knihu odporúčam deťom, ktoré sú smelšie a vyzretejšie. Ilustrácie pekne sedia k textu a deťom sa táto kombinácia určite bude páčiť.

Bubáci sú skvelou ilustrovanou a najmä veršovanou knihou o strašidlách, ktoré dospelí nevidia, ale deti ich veľmi dobre poznajú. Ja by som ju odporučila deťom od 5 až 6 rokov. Záleží od každého dieťaťa, ako sa na knihu o strašidlách cíti. Veľmi oceňujem interaktívny prebal, vďaka ktorému sa deti s bubákmi lepšie skamarátia. Nakoniec možno práve vďaka tejto knihe deti zistia, že sú neškodní.

Nahliadnite do knihy aj na stránke vydavateľstva:
https://brak.sk/product/bubaci/

Titul: Bubáci

Autor: Tereza Oľhová, Vlado Janček

Ilustrácie: Eva Škandíková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Brak pod značkou Alma

Foto: Drominička

0 comments on “Bubáci (Eva Škandíková, Tereza Oľhová, Vlado Janček)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: