Trilery

Napospas (Sarah Goodwin)

Kniha Napospas, ktorú napísala britská autorka Sarah Goodwin ma zaujala svojím námetom. Pri rozhodovaní, či sa do nej pustiť, zavážili aj rôznorodé reakcie na ňu. Prišiel čas urobiť si vlastný názor. Či patrím k tímu nadšencov alebo odporcov sa dočítate nižšie.

Štyria muži a štyri ženy sa zúčastnia „sociálneho experimentu“. Ten spočíva v tom, že ich produkcia odvezie na opustený ostrov a ich úlohou je prežiť spolu rok. Majú vytvoriť fungujúcu a sebestačnú komunitu. Po roku po nich príde loď a vrátia späť do svojich domovov. Vzťahy na ostrove sa však naštrbia. Celá partia sa postaví proti samotárke Maddy. Komu sa podarí vydržať rok v týchto nehostinných podmienkach?

Keď som sa v úvode zamýšľala, či patrím medzi nadšencov alebo odporcov, tak som zrejme niekde uprostred. Do príbehu som sa začítala rýchlo. Rozpráva ho Maddy. Okrem opisov jej pocitov z ostrova čítame aj rozhovor, ktorý poskytuje médiám po návrate. Práve z týchto rozhovorov zisťujete útržky toho, čo sa stalo. Napriek tomu si udalosti ako čitateľ neviete zoceliť a pospájať. Práve to vás núti čítať ďalej a zisťovať, čo sa na opustenom ostrove vlastne stalo.

Námet akejsi reality show ma celkom zaujal, aj opustený ostrov znel sľubne. Napriek tomu mám pocit, že autorka potenciál nevyužila naplno. Niektoré scény sa mi zdali jednotvárne. Hoci uznávam, že na opustenom ostrove toho asi nie je veľa čo ukázať. Vnímame najmä pocity Maddy, ktorá to na ostrove nemala ľahké a stala sa terčom ostatných účastníkov.

Zo šikanovania som mala občas až stiahnutý žalúdok. Bolo mi smutno, ako sa všetci správali. Boj o prežitie bol o to ťažší. Čitateľ spolu s hlavnou hrdinkou prežíva náročné chvíle. Niektoré jej rozhodnutia vás budú nútiť kričať na knihu, aby nebola taká hlúpa a poddajná. Niektoré situácií boli príliš predvídateľné, iné na môj vkus až prehnané.

Kniha Napospas je označovaná ako strhujúci triler. Ja by som ju opísala ako sugestívny príbeh ženy, ktorá sa usiluje prežiť na opustenom ostrove s ľuďmi, ktorí sa postavia proti nej. Autorka dobre vykresľuje prostredie aj pocity hlavnej postavy. Nemôžem povedať, že by ma kniha nebavila. Na druhej strane som čakala v oveľa väčšej miere zatajený dych a zimomriavky. Toto je jedna z kníh, na ktorú si asi každý čitateľ musí utvoriť vlastný názor.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť ju môžete napríklad tu.

Titul: Napospas

Originálny názov: Stranded

Autor: Sarah Goodwin

Preklad: Alexandra Ruppeldtová

Počet strán: 328

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Napospas (Sarah Goodwin)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: