Detská literatúra

(Ne) spokojný slimáčik Slávko (Linda Liliková, Andrea Šiková)

(Ne) spokojný slimáčik Slávko je kniha, ktorá nám ukazuje päť prvkov duševnej pohody. Má ju na svedomí Linda Liliková a o ilustrácie sa postarala Andrea Šiková. Ako nám táto milá kniha môže pri deťoch pomôcť?

Slimáčik Slávko žije sám v lese. Jedného dňa natrafí na veveričky Vilka a Vandušku. Slávko sa neustále sťažuje a tak sa mu súrodenci Vilko a Vanduška rozhodnú ukázať, ako ľahko sa dá deň spríjemniť. Postupne spolu zažijú veľa krásnych momentov. Zo Slávka sa stáva sebavedomý a odhodlaný Slimáčik, ktorý sa nebojí prekonávať prekážky a vo všetkom sa snaží nájsť niečo pekné.

V úvode nám autorka vysvetľuje, čo je to psychická odolnosť a ako ju u detí dosiahnuť.  Táto kniha nám na príbehoch ukazuje, ako na nej popracovať. Obsahuje šesť príbehov, ktoré na seba nadväzujú. Každým príbehom sa slimáčik stáva lepším a skúsenejším a teda aj psychicky odolnejším. Posledný príbeh je zmesou všetkých rád, ktoré sme počas čítania so slimáčikom spoznali. Aj vďaka radám má slimáčik veľké odhodlanie dokázať niečo sám a to aj vtedy, keď sa mu hneď nedarí.

Autorka píše jednoducho a zrozumiteľne. Príbehy sú plné dialógov medzi slimáčikom a veveričkami. Okrem toho, že sa vyvíja slimáčik, sledujeme aj zrodenie krásneho priateľstva medzi zvieratkami. Za každým príbehom nájdeme dvojstránku, ktorá nás navádza na diskusiu s deťmi. Práve toto je obrovské plus. Na začiatku sú otázky, ktoré nútia nielen deti, ale aj nás rodičov uvažovať, čo sa v príbehu odohralo. Najviac sa mi páči, že otázky sú zamerané na samotné deti. Sú písané ako priame otázky na ne. Napríklad „Čo si myslíš, prečo zabudli veveričky so Slávkou na jedlo?“. Dieťa tak má pocit, že jeho názor je dôležitý.

Ďalším bodom na dvojstránke za príbehom je námet na spoločnú aktivitu. Autorka dáva príklad na rôzne aktivity, ktoré sú podobné tým, ktoré sa odohrali v knihe. Niekedy je to tvorenie, inokedy rozprávanie či vytváranie si rituálov. Autorka nás takto nabáda tráviť s deťmi ešte viac času. Ďalej je v knihe ešte niekoľko slov pre rodičov a na záver dva pohľady na situáciu, ktorá sa v príbehu odohrala.

Kniha o slimáčikovi Slávkovi je veľmi dobre spracovaná. Som si istá, že deti zaujmú nielen rozkošné obrázky, ale najmä príbeh, ktorý v sebe ukrýva. Naučí ich spracovať svoje negatívne emócie. Ukáže im, že keď sa niečo nedarí, treba to skúsiť znova alebo inak. Ukáže im aj, že jeden upršaný deň ešte nemusí znamenať zlú náladu. Mne sa kniha veľmi páčila a rozhodla som sa, že jednu zaobstarám aj pre škôlku, kam chodí syn. Myslím, že knihu ocenia nielen rodičia, ale aj pani učiteľky v škôlke.

Knihu môžete kúpiť prostredníctvom kampane:

https://www.codokazemama.sk/crowdfunding/nespokojny-slimacik-slavko-5-prvkov-dusevnej-pohody-knizka-nie-len-pre-deti

Titul: (Ne) spokojný slimáčik Slávko

Autor: Linda Liliková

Ilustrácie: Andrea Šiková

Počet strán: 64

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Čo dokáže mama

Foto: Drominička

2 comments on “(Ne) spokojný slimáčik Slávko (Linda Liliková, Andrea Šiková)

  1. Dominika toto je taká skvelá recenzia na našu knižku o slimačikovi. 🐌 Veľmi pekne ďakujeme za jej spracovanie. Sme nesmierne radi, že sa Vám kniha páči a odporúčate ju aj iným deťom. ❤️

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: