Detská literatúra

Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy (Klaus Hagerup, Lisa Aisato)

Čo zaujme knihomoľa viac, ako kniha, ktorá je o knihách? Takou je aj titul Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy. Knihu napísal nórsky autor Klaus Hagerup a ilustrovala ju Lisa Aisato.

Anna je vášnivá knihomoľka a knižnica je jej druhý domov. Jedného dňa vidí Anna na pani knihovníčke, že je smutná. Vraj preto, že jej je ľúto za knihami, ktoré nikto nečíta. Tie totiž musí ďalší zamestnanec vziať a zničiť. S nimi však zmiznú aj príbehy a postavy. Ako môže Anna zachrániť knihy?

Táto kniha je skvostom, hoci by ste ju ani nečítali. Krásna obálka so zlatým písmom, máte neustálu potrebu sa jej dotýkať. Ja osobne zbožňujem ilustrácie Lisi Aisato. Doma máme niekoľko kníh, ktoré ilustrovala. Sú to knihy, ktoré vám dajú veľa už len vďaka obrázkom. Tie mnohokrát vyžarujú toľko emócií a farieb, že máte chuť stále si ich prezerať.

Tentokrát však ani príbeh nezaostáva za kresbami. Príbeh dievčatka, ktoré miluje knihy, je fascinujúci. Je ochotná čítať stovky kníh, aby sa na ne nezabudlo a aby ich hrdinovia prežili.  Dá sa však sústavne čítať? Sami dobre vieme, že to nejde a príde na to aj Anna. Keď si chce dať pauzu od kníh, pani knihovníčka ju naláka ešte na jednu. Práve tá bude osudnou. Kniha, ktorej chýba záver. Babička v príbehu ide povedať chlapcovi, čo úžasné zažije vo svojom živote. Tam kniha končí.

Práve tu začína dobrodružné pátranie. Všetci zrazu chcú vedieť, ako sa príbeh končí. A všetci začínajú vymýšľať ten pravý koniec. To najlepšie, čo môže chlapec zažiť. Lenže čo je to? Anna na to nakoniec príde a záver bude pre každého prekvapivý. Autor ho krásne vysvetlil a verím, že aj deti niečo naučí.

Kniha Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy je čarovná, jemná aj dobrodružná. Vďaka postave Anny sa deti naučia, že sa nemusia báť budúcnosti. Nemusia sa báť niečoho, čo ešte nezažili. Musíme si to prežiť, prežiť vlastné emócie a pocity. Kniha je navyše plná fascinujúcich ilustrácií. Vhodná pre deti od 8 rokov. Určite poteší každého malého aj veľkého knihomoľa.

Ukážku z knihy nájdete na stránke Bux.sk

https://www.bux.sk/knihy/578202-dievca-ktore-chcelo-zachranit-knihy.html

Titul: Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy

Originálny názov: Jenta som ville redde bokene

Autor: Klaus Hagerup

Ilustrácie: Lisa Aisato

Preklad: Eva Lavríková

Počet strán: 64

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

1 comment on “Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy (Klaus Hagerup, Lisa Aisato)

  1. Dakujem za popis, tesim sa na knihu 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: