Detská literatúra

Moja prvá kniha o zvieratkách: Na lúke a V lese (Lucy Barnardová)

Vydavateľstvo Fortuna Libri v poslednom čase vydáva veľmi veľa krásnych kníh pre najmenších čitateľov. Nedávno sa nám do rúk dostali ďalšie dve. Séria Moja prvá kniha o zvieratkách obsahuje tituly V leseNa lúke.

Knihy sú veľkosťou ani nie veľké, ani nie malé. Deťom sa však ich malých rúčkach môžu zdať obrovské a práve to ich môže fascinovať. Čo ich však určite zaujme najviac, sú prekrásne obrázky zvieratiek. Knihu ilustrovala talentovaná Lucy Barnardová.

Každej scenérií je venovaná dvojstránka. Na tej nájdete krátky text o tom, čo sa medzi zvieratkami práve deje. Ja som text čítala dcérke a pri každom spomenutom zvieratku som ju vyzvala, aby ho našla. Na bočnom paneli každej dvojstránky je vyobrazených 5 zvierat, ktoré deti majú hľadať v scenérií. Niektoré sa dajú nájsť ľahko a pri iných sa deti musia sústrediť viac.

Samotné scenérie v oboch knihách sú prekrásne. Veľmi oceňujem, že sú v nich zvieratká, ktoré sú bežné aj u nás. Deti sa tak naučia aké živočíchy žijú aj v našich lesoch či na lúkach. Kniha s podtitulom V lese začína ránom, kde môžeme deťom ukázať, že zatiaľ čo ďateľ sa práve zobudil, líška sa ukladá na spánok. Ďalšia strana je venovaná jari a deti môže hľadať hniezda vtáčikov. Kniha nám ukazuje aj život pod zemou. Ktoré zvieratká žijú v nore? Deti sa to dozvedia. V knihe sa nezabudlo ani na nočné zvieratá. Deti spoznajú les počas jesene aj zimy. Úplne posledná dvojstránka je venovaná priraďovaniu stôp zvieratkám.

Kniha Na lúke začína scenériou plnou farieb, kde nechýbajú včielky či rozkvitnuté kvety. Aj v tejto knihe sa malý čitateľ dostane aj pod zem. Kam až siahajú korene stromov a ako sa v nore hrajú zajačiky? Táto kniha nás vezme aj do kríkov, kde deti spoznajú niekoľko vtáčikov. Ďalšia krásna scéna ukazuje ako sa na lúkach pasú ovečky a kravičky. Popri lúke sa môže tiahnuť aj potok. V ňom deti spoznajú žabky aj kačky. Nakoniec sa všetky zvieratká uložia na spánok. Alebo nie všetky? S deťmi môžete sledovať, ktoré zvieratká sú aktívne práve v noci. Záver knihy je venovaný spájaniu. Deti pomocou pršteka zistia, čo ktoré zvieratko jedáva.

Krásna séria kníh, ktorá deťom ukáže život zvierat v lese alebo na lúke. Ak mám povedať pravdu, neviem, či by som si vedela vybrať iba jednu z nich, hoci sú veľmi podobné. U nás sa tieto knihy vyťahujú dosť často. Dcérke sa veľmi páči ukazovať zvieratká, ktoré sú vyobrazené na bočnom paneli. Navyše si knihy berie a rozpráva si príbehy. Knihy teda krásne podnecujú vnímavosť a predstavivosť.

https://www.fortunalibri.sk/collections/vendors?q=Katharina%20Lotz%2C%20Lucy%20Barnard

Titul: Moja prvá kniha o zvieratkách na lúke/ Moja prvá kniha o zvieratách v lese

Originálny názov: My erstes Natur – Tiere auf der Wiese/My erstes Natur – Tiere im Wald

Autor: Katharina Lotz

Ilustrácie: Lucy Barnard

Preklad: Mariana Hyžná

Počet strán: 16/16

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Moja prvá kniha o zvieratkách: Na lúke a V lese (Lucy Barnardová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: