Detektívky

Vražda medzi riadkami (Janice Halletová)

Viete si predstaviť knihu, ktorá sa skladá iba z e-mailov a sms správ? Presne taká je kniha Vražda medzi riadkami od Janice Hallettovej. Prináša ju vydavateľstvo Tatran.

V mestečku Lockwood to žije prípravami na nové divadelné predstavenie dobrovoľníckeho súboru Fairway. Uznávanú rodinu a zároveň zakladateľov súboru v tom čase zasiahne smutná udalosť. Ich vnučke diagnostikujú zriedkavú formu nádoru. Pomôcť jej môže experimentálna liečba, ktorá je však veľmi drahá. A tak sa členovia súboru rozhodnú usporiadať pre záchranu dievčatka zbierku. Nie každému sa to však pozdáva. Počas generálky v komunite vyvrcholia nezhody. Ďalší deň sa nájde telo a zatknú podozrivého.  Lenže pán Tanner, člen Kráľovskej súdnej rady, je presvedčený o tom, že za mrežami sedí nevinný človek. Preto dá prepisy e-mailov a sms dvom študentom práva, ktorí majú skutočného vraha odhaliť. Podarí sa im to?

Túto knihu budete po pár stranách buď milovať, alebo ju hneď odložíte. Ja patrím k prvej skupine. Na jeden nádych som prečítala niekoľko desiatok strán. Viem, že keby nemám iné povinnosti, neodložím ju vôbec. Originálny nápad zostaviť knihu z e-mailov a SMS správ vás ženie do ďalšieho čítania. Postupne tak odhaľujete tajomný život divadelného súboru.

Musím sa priznať, že mi chvíľu trvalo zorientovať sa v postavách. Postupne však autorka podsúva do popredia tie, ktoré sú tie dôležitejšie. Prostredníctvom e-mailov sledujeme ich rôzne povahové črty. Kto sa správa inak voči jednému a inak voči inému. Kto vie toho viac a kto niečo tají. Vďaka drobným narážkam si postupne dáte dokopy čriepky dôležitých informácií o každej postave. Získate pocit, že každý niečo tají. Niekto zo svojej minulosti, niekto z aktuálneho života.

Vražda sa nestane v príbehu hneď. Už od začiatku čítania teda rozmýšľate, kto bude obeťou. Sledujeme akýsi boj o moc a pozornosť. Rodina, ktorá má toho viac, chce ešte viac. Sledujeme aj súdržnosť ľudí, ktorí obetujú svoj voľný čas a  financie na pomoc dievčatku. Organizujú dobročinné zbierky, predávajú tombolové lístky, či zabehnú polmaratón. Sledujeme aj posadnutosť a intrigy. Niektoré e-mailové správy sú bez odpovede, nemáme teda pohľad druhej strany. Čitateľ si tak dotvára pohľad na konkrétne situácie podľa seba.

Počas čítania nám študenti práva ponúkajú aj svoj pohľad na vec. Ich postrehy, zhrnutia a teórie. Odpovedáme si spolu s nimi na otázky, ktoré nás majú priviesť k zisteniu, kto je vrahom. Mne sa toto prelínanie veľmi páčilo. Veľakrát mi potvrdilo moje dohady alebo mi pripomenulo skutočnosť, ktorá mi ušla. Až po zverejnenie poslednej teórie som netušila, ktorá osoba je vrahom, hoci som tušila, že to bude niekto z jej okruhu.

Vražda medzi riadkami je skvelá detektívka, ktorá je napísaná zatiaľ najoriginálnejším štýlom, aký som čítala. Máte pocit, že čítate tajnú korešpondenciu niekoho iného. Práve pocit zvedavosti vás ženie čítať ďalej a ďalej. V príbehu je síce veľa postáv, ale postupne spoznáte tie najdôležitejšie. A je iba na vás, aký názor si na ne utvoríte. Ja môžem túto knihu pokojne odporúčať.

https://www.slovtatran.sk/vrazda-medzi-riadkami

Titul: Vražda medzi riadkami

Originálny názov: The Appeal

Autor: Janice Hallett

Preklad: Simona Klimková

Počet strán: 436

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Vražda medzi riadkami (Janice Halletová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: