Detská literatúra

Včielka Adelka (Dana Hlavatá)

Knihe od Danky Hlavatej s názvom Včielka Adelka sa mi odolávalo len veľmi ťažko. Nielen preto, že má krásne ilustrácie a lákavú anotáciu, ale najmä preto, že aj u nás doma máme jednu Adelku.

Na lúke sa skamaráti včielka Adelka s húseničkou Klementínkou, chrobákom Teodorom a muchou Agnešou. Títo štyria kamaráti spolu trávia veľa času a zažívajú rôzne dobrodružstva. Či už si spolu postavia príbytok, zašijú Agneške krídlo, opekajú si spolu dobroty alebo sa chcú postarať o malú myšku. O tom, ako im priateľstvo funguje či nefunguje, si deti prečítajú v knihe.

Som si istá, že každého, kto vezme knihu do ruky, na prvý pohľad zaujmú ilustrácie. Kniha doslova hýri farbami. Postavičky sú nakreslené rozkošne. Ryšavá mucha Agneša či včielka s mašličkami si určite získa aj vás, ale najmä deti. Farebnú lúku by sme spolu s kamarátmi určite chceli navštíviť tiež.

Textu tu je pomerne veľa. Príbehy na seba nadväzujú. Jeden pred spaním bude pre dieťatko tak akurát. Pre väčšie deti môže byť kniha skvelým pomocníkom pri precvičovaní čítania. Každý kamarát v knihe je trochu iný. Zatiaľ čo včielka je veselá a pozitívne naladená, mucha Agneša je občas mrzutá. Deti vidia, že každá postavička je odlišná. Vďaka tomu im môžeme vysvetliť, že aj medzi ich kamarátmi sa nájdu rôzne povahy. Dôležité je všetko si vysvetliť a zbytočne sa nehádať a nehnevať sa na seba.

Autorka sa v knihe snaží vysvetliť aj ako fungujú včielky. Niektoré pasáže sa mi zdali zbytočné. V príbehu pôsobili akosi nasilu. Včielka Adelka sa snažila svojim priateľom vysvetliť, ako to chodí v úli. Občas sa to však do scény nehodilo a včielka tak vyznievala ako postavička, ktorá silou mocou potrebuje povedať svoje a poučovať kamarátov. Netvrdím, že tieto informácie nie sú zaujímavé. Síce sú, ale miestami boli vysvetlene komplikovane. Obávam sa, že nie všetky deti tieto časti pochopia.

Aj napriek tomu, že mám voči knihe menšie výhrady, deťom sa môže páčiť. Ilustrácie sú nádherné a príbeh o kamarátoch z lúky je miestami vtipný a miestami pripomína namrzených kamarátov v škôlke či v škole. Vždy sa však uzmieria a to je predsa najdôležitejšie. Knihu by som odporučila deťom od 5 rokov. Menšie určite zaujmú obrázky, ale príbehy by boli pre ne príliš dlhé.

https://www.fortunalibri.sk/collections/beletria-pre-deti/products/vcielka-adelka

Titul: Včielka Adelka

Autor: Dana Hlavatá

Ilustrácie: Lenka Javorská

Počet strán: 64

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Včielka Adelka (Dana Hlavatá)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: