Romány Srdcovky roka 2022

Tiché roky (Alena Mornštajnová)

Česká autorka Alena Mornštajnová si ma získala knihou Hana. Teraz vydavateľstvo Aktuell prináša preklad jej ďalšieho románu s názvom Tiché roky. Ak som si myslela, že Hanu len tak niečo neprekoná, tak som sa mýlila.

Bohdana je utiahnuté dievča, ktoré žije so svojim otcom a nevlastnou mamou Belou. Vzťah s otcom je napätý a Bohdana má pocit, že ju nemá rád, že mu jednoducho vadí. Naopak Bela ju má rada ako svoju dcéru. Jej stará mama, ktorá je v liečebni, ju pri poslednej návšteve osloví menom Blanka. Kto je Blanka? A prečo ju tak stará mama oslovila?

Začítať sa do príbehu nebolo vôbec ťažké. Už po prvých stranách viete, že autorka váži každé jedno použité slovo. Tie slová si budete chcieť vychutnať, vstrebať, nechať prejsť hlavou. Skrátka sa nebudete chcieť pri čítaní ponáhľať. Pritom príbeh sám osebe nie je komplikovaný. Ale jeho podanie je výnimočné.

Autorka príbeh zasadila do doby po druhej svetovej vojne. Budovanie socializmu. Vidiny dokonalého života, kde sú si všetci rovní. Ako sa tieto predstavy pretavili do života bežného človeka? Naozaj bolo všetko a pre všetkých také dokonalé? Popri Bohdane svoj príbeh rozpráva aj Svätopluk. Práve on je oddaný komunista a verí v ideály lepšej krajiny. Lenže ani život vysokopostaveného komunistu nie je nedotknuteľný a rozprávka dokonalého života sa môže rozplynúť v jednej sekunde.  

Rozprávanie oboch postáv je veľmi dôverné a citlivé. Obaja pociťujú vinu aj akúsi nespravodlivosť od života. Postupne sa ich príbehy prepoja a my sledujeme ako všetko mohlo byť inak. Pritom stačilo prehovoriť, nájsť si cestu k tomu druhému. Lenže ak sa nesprávne rozhodnete v rozhodujúcej chvíli, tak už niet cesty späť. Popri čítaní som veľmi prežívala osudy oboch postáv. Aj keď som mala Svätopluka za necitlivého mrzúta, postupné odkrývanie jeho vnútra mi ukázalo bolesť, akú prežíva. Záver bol krásny, dojemný a pre mňa prikrátky. Potrebovala som viac. Autorka nechala čitateľovi možnosť vysvetliť si udalosti po svojom.

Kniha Tiché roky sa u mňa zapísala ako jedna z najlepších, aké som tento rok čítala. Jednoduchý príbeh zasadený do obdobia socializmu je napísaný tak rozvážne a citlivo, že knihu nebudete chcieť odložiť. Intímna spoveď otca a dcéry, ktorá odkrýva zlyhania, smútok aj drobné radosti. Je to príbeh, pri ktorom budete potrebovať viac. Veľmi som túžila byť s postavami ešte pár strán. Dozvedieť sa, ako sa ich život bude vyvíjať.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Tiché roky

Autor: Alena Mornštajnová

Preklad: Zora Sadloňová

Počet strán: 240

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Aktuell

Foto: Drominička

2 comments on “Tiché roky (Alena Mornštajnová)

  1. Vyborna recenzia, citila som to rovnako. Skvelo napisany je aj Listopád.

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: