Detská literatúra

Emil Einstein: Prísne tajný vynález (Suza Kolb)

Keď som uvidela v ponuke Stonožky knihu o malom vynálezcovi, neodolala som. Mám totiž doma jedného malého mysliteľa. Kniha Emil Einstein s podtitulom Prísne tajný vynález, ktorú napísala Suza Kolb, sa mi preto zdala ideálna.

Emil Einstein je šesťročný chlapec, ktorému to naozaj páli. Na svoje narodeniny si veľmi prial psíka. Čakala ho veľká krabica, kam by sa taký psík kľudne zmestil. Keď ju roztvoril, bol sklamaný. V krabici boli iba dosky. Až keď ho prešiel hnev zistil, že z dosiek sa dá zostrojiť minikára. Pomohla mu s ňou jeho suseda a čoskoro mohol Emil svoje nové vozidlo vyskúšať. Lenže Emil okrem iného aj veľmi rád niečo vymýšľal. Nemohol sa dorozumieť so svojimi zvieracími kamarátmi. Preto mu skrsla v hlave myšlienka, že zostrojí zvierací prekladač. Podarí sa mu vďaka nemu pomôcť svojim kamarátom z lesa?

Keď mi kniha prišla, prečítala som si iba pár strán. Neskôr som ju dala môjmu päťročnému synovi na čítanie počas večerného čítacieho rituálu. Kapitoly sú relatívne krátke a ideálne na čítanie pred spaním. Príbeh je dostatočne zrozumiteľný a malý čitateľ si určite obľúbi nielen hlavného hrdinu, ale aj jeho zvieracích kamarátov. Myšku, kocúra či sovičku.

Deti sa spolu s Emilom vydajú na dobrodružnú záchrannú výpravu. Veľmi sa mi páčilo, že ak sa niečo skomplikovalo, Emil sa nevzdával. Hľadal spôsob, ako problém vyriešiť. Predtým ako prišiel na nejaký skvelý nápad, ho začala podivne svrbieť hlava.  Vtedy mu „blikla žiarovka“ a riešenie bolo na svete.

Autorka v knihe ukazuje silné puto človeka so zvieratami. Ukazuje však aj smutnú stránku života dnešných detí – nedostatok času ich rodičov. Hoci to Emila viedlo k samostatnosti, bolo mi ho ľúto. Emil hľadal spoločnosť u svojej staršej susedky a u svojich zvieratiek.

Ani táto kniha nemá núdzu o nádherné ilustrácie. Deti si vďaka nim ľahšie predstavia dej. Na poslednej strane sú okrem informácií o autorke a ilustrátorke spomenuté aj tri ďalšie osobnosti. Tieto majú skrytý význam aj priamo v príbehu.

Emil Eistein a jeho Prísne tajný vynález je veľmi milou knihou pre malých vedátorov. Tí v knihe zažijú dobrodružstvo pri pátraní a popri Emilovi sa možno aj niečo priučia. Najmä že sa netreba vzdávať. A treba rozmýšľať. Táto kniha je prvým dielom. Pevne verím, že sa v preklade dočkáme aj ďalších dobrodružstiev. Kniha je určená pre deti od 6 rokov. U nás si ju obľúbil aj náš päťročný. Jeho hodnotenie bolo pozitívne a to je predsa najdôležitejšie. Aby sa páčila malým čitateľom.

https://www.bux.sk/knihy/620755-emil-einstein-1-prisne-tajny-vynalez.html

Titul: Emil Einstein: Prísne tajný vynález

Originálny názov: Emil Einstein – Die streng geheime Tier-Quassel-Machine

Autor: Suza Kolb

Ilustrácie: Anja Grote

Preklad: Denisa Stareková

Počet strán: 128

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Emil Einstein: Prísne tajný vynález (Suza Kolb)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: