Romány

Sladký život s vôňou škorice (Ruth Kvarnström-Jones)

Vydavateľstvo Grada prináša tretí diel sladkej série od Ruth Kvarnström-Jones. Sladký život s vôňou škorice ma opäť ohúril chutnou obálkou. Aké je pokračovanie života v mestečku Halleholm?

Život vo švédskom mestečku vyzerá priam idylicky. Lovisa s Axelom čakajú bábätko a chystajú svadbu. Pekáreň prekvitá. Lovisa si však v práci nedá pokoja a rozhodne sa kúpiť chátrajúci stánok s waflami. Lenže jej ponuku stále niekto prebíja. Kto jej chce hádzať polená pod nohy? Žeby opäť jej „milovaný“ švagor Reuben? Na druhej strane oceánu Lovisina sestra Johanna tiež žije na prvý pohľad rozprávkový život na Manhattane. Lenže nie je všetko ako sa zdá. Johanna sa prihlási na miesto prvej flautistky v Operane vo Švédsku. Lenže, čo ak miesto naozaj dostane? Odíde aj s deťmi z New Yorku a zahodí niekoľkoročné manželstvo?

Podľa anotácie by sa zdalo, že kniha je plná vzrušenia a napätia. Bohužiaľ, musím konštatovať, že nie je. Prvá polovica príbehu sa doslova vliekla. Neprirodzené a presladené dialógy, opisy toho, čo sme už čítali v knihách predtým. Na jednej strane chápem, že autorka sa čitateľovi snažila pripomenúť predošlé diely. Prípadne vtiahnuť do prostredia nového čitateľa. Ja som však mala pocit, že sa prehŕňam kopou vaty. Chvíľu som mala pocit, že knihu odložím a už sa k nej nevrátim. Nakoniec som ju vďaka poslednej šanci, ktorú som jej dala, dočítala.

Takmer v polovici nastal zlom, pri ktorom ma príbeh emočne nesmierne zasiahol. Bála som sa, mala som slzy na krajíčku a modlila sa, nech všetko dobre dopadne. Od tohto momentu sa toho dialo pre zmenu až príliš veľa. Niektoré komplikácie v deji sa mi zdali zbytočné. Hlavná postava Lovisa sa mi akosi nepáčila. Zatiaľ čo v predošlých dieloch som z nej bola nadšená, teraz sa moja pozornosť viac upierala na iné hrdinky. Napríklad jej sestra Johanna či kamarátka Rebecca a zamestnankyňa Tilda. Posledné dve spomínané ukázali, či v nich je a získali si môj obdiv.

Autorka nám v príbehu ukazuje krehkosť okamihov a času. Ukazuje nám, že naše plány môže zmeniť jedna jediná sekunda. V tej sekunde sa zmenia aj naše hodnoty a vnímanie doterajšieho života. Sledujeme vzťahy nielen v rodine, ale v komunite. Veľmi by sa mi páčilo žiť v takom mestečku, kde si ľudia pomáhajú, a vedia, že sa môžu navzájom na seba spoľahnúť.

Sladký život s vôňou škorice mal pre mňa príliš dlhý začiatok a takmer som sa nedočkala zlomového bodu, kedy sa príbeh rozbehol tak rýchlo, že som nestíhala všetky problémy a emócie vstrebávať. Túto knihu by som hodnotila ako priemernú. Veľmi ma to mrzí, pretože prvá kniha (a podľa mňa najlepšia) pripravila pôdu pre pekné príbehy.

https://www.grada.sk/sladky-zivot-s-vonou-skorice-100138/

Titul: Sladký život s vôňou škorice

Originálny názov: Nya drömmar i Halleholm

Autor: Ruth Kvarnström-Jones

Preklad: Martina Antošová

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

0 comments on “Sladký život s vôňou škorice (Ruth Kvarnström-Jones)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: