Detská literatúra

Glória v záhrade (Martina Juhász)

Pamätáte sa ešte na knihu Glória vo veľkom svete, ktorá vyšla začiatkom roka? Má už aj druhé pokračovanie. Volá sa Glória v záhrade a autorka Martina Juhász si pre deti pripravila ďalších päť príbehov s veselým dievčatkom.

Glória je malé zvedavé dievčatko. Ako každé iné dieťa, aj ona sa občas dostane do situácie, ktorú nepozná. Autorka sa preto rozhodla deťom tieto situácie ukázať a vďaka Glórii im pomôcť ich zvládnuť. V prvej knihe deťom ukázala, ako to funguje na letisku či v kaderníctve. Poďme sa spolu pozrieť, čo všetko zažila Glória tentokrát.

Hneď v prvom príbehu sa ocitáme v komunitnej záhrade, kde je Glória zašpinená od hlavy po uši. Spolu s rodičmi sa pustia do sadenia. Jednoduché inštrukcie ako sa pripravuje pôda a ako sa sadí. Prečo nemôžeme sadiť všetky semienka na jedno miesto? Aj to sa Glória naučí a deti spolu s ňou. Zistíme aj to, čo sa môže stať, ak si dievčatká zabudnú dať dole svoje obľúbené prstienky. Príbeh deťom veľmi pekne ukazuje, koľko radosti im vie dať práca v záhradke. Ako sa môžu tešiť z postupného rastu zeleniny a ovocia. Aj u nás doma sa venujeme záhradke spolu s deťmi.

Ďalší príbeh nás zavedie do detského kútika. Miesto, ktoré pomôže pri veľkých nákupoch aj nám, aj deťom. Aby sa nestihli nudiť. Glória sa do detského kútika teší. Malým čitateľom autorka vysvetľuje, ako to v takom kútiku chodí. Dajú si menovku, uložia veci do skrinky a môžu sa hrať. Glória sa tentokrát skamaráti s ďalšími deťmi. Veľká zábava v kútiku sa však zmení na plač. Ako zareagovať, keď sa niekto zraní? A ako sa toho vyvarovať? Keď som tento príbeh čítala so synom, hneď mi povedal, čo robili deti zle a prečo sa niekto zranil.

V treťom príbehu nás autorka vezme na nákup. Glória si vymyslela skvelé raňajky, ale nič na ne doma nemali. S mamičkou sa teda vyberie do obchodu. Tu deťom autorka ukazuje, že je dobré správať sa ekologicky aj v obchode. Glória s mamičkou majú svoje vrecko na zeleninu aj pečivo. Takisto sa deti naučia, prečo nie je vhodné chytať pečivo bez vrecka či rukavice. Deťom autorka vysvetlí aj to, prečo by sa nemali vzdialiť od rodičov.

Predposledný príbeh si spolu s Glóriou užijeme na karnevale. Ako si vybrať tú správnu masku? Byť princezná alebo niečo zaujímavejšie? Má si Glória kostým vyrobiť alebo rovno kúpiť? V tejto časti sa deti naučia okrem iného aj to, že hoci nie vždy sa nám darí vyhrať, netreba byť preto smutný. 

V poslednom príbehu sa vyberieme na dlhú cestu autom. To je zrejme nočná mora všetkým rodičov. Deti sa v aute rýchlo nudia. Autorka nám však dáva hneď niekoľko tipov, ako sa počas dlhej jazdy môžeme s deťmi zabaviť. Rôzne hry zajmú ich myseľ a ani sa nenazdajú a sú na mieste. Tento príbeh sa mne ako matke páčil asi najviac, lebo z neho určite využijeme najviac tipov.

Krásne ilustrovaná kniha o malej Glórii je skvelým pokračovaním prvého dielu. Príbehy sú napísané veľmi hravo a pútavo. S deťmi sa dá o nich veľa diskutovať a hlavne sa vďaka Glórii veľa naučia. Vďaka týmto knihám budú deti pripravené na rôzne situácie. Ešte nás čaká tretí diel a ja som už teraz zvedavá, čo nové nás Glória naučí. Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov. Môjmu synovi sa kniha veľmi páčila, vedel prerozprávať, čo bolo dobré a čo zlé a ako sa zachovať v popísaných situáciách.

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/gloria-v-zahrade.html?page_id=195761

Titul: Glória v záhrade

Autor: Martina Juhász

Ilustrácie: Katarína Ilkovičová

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Glória v záhrade (Martina Juhász)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: