Detská literatúra

Glória vo veľkom svete (Martina Juhász)

Kniha Glória vo veľkom svete je prvou zo série, ktorú si pre deti v spolupráci s vydavateľstvom Slovart pripravila autorka Martina Juhász. Mňa myšlienka knihy veľmi očarila, preto vám ju veľmi rada predstavím.

Glória je škôlkarka, ktorej sa občas stane, že spraví niečo zlé, alebo sa niečoho bojí. Má však skvelých rodičov, ktorí sa jej snažia všetko vysvetliť a podporiť ju. Vďaka tomu už Glória bude vedieť, ako sa má v situácií, v ktorej sa ocitla, nabudúce správať.

A práve to je cieľom knihy. Ukázať malým deťom rôzne situácie z bežného života, aby vedeli, ako sa zachovať. Kniha v sebe ukrýva päť tém, päť príbehov, ktoré deti spolu s Glóriou prežijú. Najskôr sa Glórii „podarí“ zamotať lízanku do vlasov. Keďže mamička si s tým doma neporadí, treba navštíviť kaderníctvo. Hoci sa dievčatko najskôr bojí, napokon zistí, že v kaderníctve môže byť zábava.

Neskôr sa Glória s mamičkou vyberie na návštevu k jej spolužiačke so škôlky Emke. Zvyknú sa hrávať s jej psíkom. Emka to však má zakázané, lebo si nesplnila povinnosti voči psíkovi. Glória sa rozhodne Emke so starostlivosťou o psíka pomôcť. Na hranie však nezvýši čas. Autorka sa prostredníctvom príbehu snaží deťom ukázať, že mať domáce zvieratko nie je len o hraní.

Veľmi zaujímavou témou bol príbeh o tom, ako bola Glória na letisku. Čo všetko sa na takom letisku deje a kam zmiznú kufre po prilepení štítku. To všetko spolu s Glóriou deti zistia. Dokonca aj to, prečo si do batôžka nemôže zabaliť nožnice. A to ani vtedy, keď ju teraz najviac baví vystrihovanie zvieratiek. Som si istá, že práve táto kapitola bude veľmi užitočná pre deti, ktoré budú lietadlom cestovať prvýkrát.

Predposlednou témou je návšteva reštaurácie. Opäť veľmi dobre spracované. Deti sa naučia, že nie je vhodné, keď kričia a vyrušujú iných návštevníkov. Dozvedia sa aj ako si treba nechať príbor, pokiaľ nechcú, aby im čašník vzal tanier skôr ako dojedli. Páčilo sa mi, ako si Glória pri dezerte lyžičku pre istotu ani nepustila z ruky.

Záverečná kapitola sa venuje stanovačke. Veľmi ma pobavilo opekanie špekáčikov. Najdôležitejšie posolstvo v tejto časti je poriadne uhasiť oheň. Stretnutie so žabkou sa Glórii vypomstilo. Tá dopriala vodu z jazierka práve žabke a zabudla na pahrebu. Ako to všetko dopadlo sa dočítate v knihe.

Text je písaný naozaj pútavo. Deti sa nielen zabavia, ale som si sitá, že si z príbehov aj veľa odnesú. Všetko je doplnené o krásne ilustrácie Kataríny Ilkovičovej. Vďaka nim si deti všetko lepšie predstavia. Iste si obľúbia aj hravú hlavnú hrdinku. Okrem toho v knihe deti nájdu aj jednu hádanku. Glóriina obľúbená hračka je modrý zajačik. Ten sa nachádza na každej dvojstrane. Okrem jednej. Deti si tak môžu knihu prelistovať aj samé a hľadať, kde zajačik je a kde ho Glória pri sebe nemá.

Glória vo veľkom svete je prvou knihou zo série, o ktorej už teraz viem, že ju potrebujeme mať doma celú. Hlavná postava sa ocitá v rôznych situáciách, ktoré sú pre dospelákov bežné. Pre deti sú však nové a občas zaváhajú, ako sa správne zachovať. Vďaka Glórii sa to naučia. Kniha je vhodná pre deti od 4 rokov. Odo mňa veľké odporúčanie.

Ak si chcete v knihe zalistovať, môžete tak urobiť na stránke vydavateľstva:
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/gloria-vo-velkom-svete.html?page_id=149749

Titul: Glória vo veľkom svete

Autor: Martina Juhász

Ilustrácie: Katarína Ilkovičová

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Glória vo veľkom svete (Martina Juhász)

  1. Spätné upozornenie: Glória v záhrade (Martina Juhász) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: