Romány

Temné kone (Susan Mihalic)

Pri knihe Temné kone od Susan Mihalic som veľmi dlho váhala. Prečítať si ju alebo radšej nie? Vedela som, že patrí ku knihám s hashtagom #metoo. Bolo isté, že nepôjde o ľahké čítanie. Naozaj nešlo.

Roan je pätnásťročná nádejná olympionička v jazde na koni. Jej otec bol kedysi víťazom. Teraz ju trénuje, aby ňou bola aj ona. Lenže otec nevládne iba v tejto oblasti Roaninho života. Ich vzťah je ďaleko za hranicou slušnosti. Uhoľ pohľadu zmení Roan až chlapec menom Will. Čo musí Roan urobiť, aby sa dostala spod otcovho zovretia.

Musím upozorniť, že táto kniha rozhodne nie je pre každého. Treba byť na tému zneužívania pripravený. Hoci som si myslela, že pripravená som, niektoré pasáže sa mi čítali veľmi ťažko. Občas som mala pocit, že mi je fyzicky zle. Som si istá, že príbeh zasiahne každého, ale matky zvlášť intenzívne.

Autorka však drsný príbeh napísala tak dobre, že vás čítať bude baviť. Hoci miestami asi aj cez prsty. Priznávam, že som knihu odkladala a čítanie posúvala, lebo som si myslela, že to bude ťažké. Ale ťažká bola „iba“ téma. Vďaka krátkym kapitolám a množstvu dialógov čítanie ubieha rýchlo.

To, čo ma na príbehu fascinovalo, bolo prostredie koní a súťaží. Ako laik som sa dostala do zákulisia veľkých pretekov. Autorka aj tu pre čitateľa pripravila drsné chvíle. Ale aj to patrí k športu. Ak budem v budúcnosti sledovať jazdecké preteky, všetko budem vnímať inak.

Príbeh nám približuje, ako sa správa násilník a ako jeho obeť. Mnohokrát si počas čítania poviete, prečo sa to neskončilo? Vidíme však, že to nie je jednoduché. Manipulácia, vydieranie a povyšovanie sa. Budete mať chuť niečo urobiť, ale netušíte ako. Bude rozmýšľať, prečo sa jediná osoba, ktorá o tom vedela, zachovala tak, ako sa zachovala. Čo ma na sebe samej prekvapilo, občas som bola nahnevaná aj na Roan. Mala som pocit, že tiež nemá problém manipulovať a dosiahnuť svoje.  

Kniha Temné kone je surová, krutá, bezcitná. Počas jej čítania som mala zimomriavky, ale aj pocit hnevu a nechuti. Autorka podala príbeh zneužívania bez príkras. Čítala som ho so zatajeným dychom a so slzami v očiach. Aj napriek tomu, že ide o neľahké čítanie, kniha je skvelá. Ťažká téma je podaná tak, že budete chcieť čítať. Musíte však mať to správne nastavenie a náladu.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24569472/temne-kone/

Titul: Temné kone

Originálny názov: Dark Horses

Autor: Susana Mihalic

Preklad: Beata Horná

Počet strán: 376

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Temné kone (Susan Mihalic)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: