Romány Srdcovky roka 2022

24 dní do Vianoc (Michala Ries)

Sympatická slovenská autorka Michala Ries vydala svoju prvú knihu Na úteku v roku 2020. Odvtedy mi už niekoľkokrát stihla zlomiť srdce. Nedávno vyšla jej vianočná kniha s názvom 24 dní do Vianoc,  o ktorej by som vám rada napísala.

Nina má dobre platenú prácu, ktorá ju však nenapĺňa. Má aj skvelého partnera, ale necíti pri ňom to, čo by mala. Správa sa tak, ako sa to vyžaduje. Rozmýšľa o tom, že predtým takáto nebola. Vedela si užiť život. Rozhodne sa preto spraviť špeciálny adventný kalendár. Každý deň si vyžrebuje jednu úlohu, raz ľahšiu, inokedy ťažšiu. Hneď na začiatku jej cestu skríži sympatický muž, ktorý ju bude počas plnenia úloh sprevádzať.

Nikdy som nevyhľadávala knihy s vianočnou tematikou. Tento rok bola toto už druhá a celkom sa mi páči naladenie na Vianoce aj pomocou knihy. Konkrétne na túto som sa tešila už aj preto, že je od mojej obľúbenej autorky. Ako som tušila, Miška ani tentokrát nesklamala. Naopak. Ukázala opäť niečo nové a ja som si ju zamilovala ešte viac.

Bláznivá i dojemná romantická komédia. Tak je kniha nazvaná na obálke. Úplne sa s tým stotožňujem. Hlavnú hrdinku Ninu som si zamilovala. Rovnako aj príťažlivého Dominika (toho si zamilujú asi všetky čitateľky). Nina sa počas plnenia úloh mení na energickú ženu, ktorá je nesmierne vtipná, pojašená, bláznivá, ale aj zraniteľná, citlivá a emotívna. Humor, ktorý v knihe prevláda, mi úplne sadol. Sarkastické poznámky, neuveriteľné prirovnanie a množstvo absurdných situácií. Ja som knihu začala čítať v čase, keď už celý dom spal. Toľkokrát som sa doslova dusila smiechom, len aby som nezobudila všetkých. Už dávno som sa pri knihe tak veľmi nenasmiala. Bolo to ako balzam na dušu.

Aby to však nevyzeralo, že kniha je iba veľká sranda. Niektoré úlohy, ktoré mala Nina splniť, vás dojmú. Budete mať nielen slzy smiechu, ale aj dojatia a smútku. Úloh je 24. Som si istá, že pri mnohých si sami poviete, že toto by ste chceli spraviť aj vy. Pri tých ťažších, emotívnych úlohách, možno pocítite aj vy túžbu niečo spraviť či napraviť. Veľakrát som sa v Nine našla, dosť často však bola aj mojim protipólom.

Každá kapitola je venovaná jednej úlohe a teda jednému dňu. Prevažne sledujeme pohľad Niny, ale autorka nám dáva možnosť nazrieť aj do hlavy Dominika. Vďaka tomu bol príbeh ešte viac dynamický. Knihu, ktorá ma cez štyristo strán, som prečítala za necelé tri dni. Posledné strany som doslova hltala. Záver bol krásny. Nič iné by sa k príbehu nehodilo. Po prečítaní som mala veľmi dobrý pocit na duši.

Kniha 24 dní do Vianoc sa pre mňa osobne radí medzi tie najlepšie v tomto roku. Nepíšem to iba preto, že Mišku Ries mám rada, ale preto, že vás dokonale naladí na Vianoce. Je to príbeh, ktorý vás rozosmeje aj rozplače. Spolu so sympatickými postavami prežijete bláznivú predvianočnú jazdu. Napravíte niekoľko starých krívd, splníte si sny a bezhlavo sa zamilujete. Tento príbeh si viem predstaviť ako dokonalý vianočný film, ktorý si chcete pozrieť pri stromčeku s vareným vínom a medovníkmi v ruke. Veľmi zvažuje, že táto kniha sa stane mojim predvianočným rituálom aj budúce roky.

Knihu kúpite v pevnej väzbe, ale aj ako e-knihu.

Titul: 24 dní do Vianoc

Autor: Michala Ries

Počet strán: 448

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

2 comments on “24 dní do Vianoc (Michala Ries)

  1. Jana Mandúchová

    táto kniha ma dostala…. nesmierne som si to užívala a veľmi sa mi páčila. Dokonca ma prinútila zamysliet sa nad životom 🙂

    Liked by 1 person

    • Môžem iba súhlasiť. Som veľmi rada, že sa Vám kniha páčila. Pre mňa jedna z naj minulý rok. Pohladenie duše. A tým, že je už tretia dotlač na ceste, tak zrejme sa páči čitateľom.

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: