Detská literatúra

Séria: Malí ľudia, veľké sny II. časť (María Isabel Sánchez Vegara)

Nie je to tak dávno, čo som vám predstavila prvú štvoricu kníh zo série Malí ľudia, veľké sny, ktoré napísala María Isabel Sánchez Vegara . Vydavateľstvo Slovart už prinieslo na knižný trh aj ďalšie tri knihy. Tentoraz je to Coco Chanel, Audrey Hepburnová a J.R.R. Tolkien.

Začnem knihou o Coco Chanel. Autorka nám jednoduchým príbehom priblížila život jednej z najuznávanejších návrhárok všetkých čias. Mňa osobne príbeh Coco Chanel veľmi fascinuje. Teraz sa o nej môžu viac dozvedieť aj deti. Zaujímavá bude najmä pre dievčatá. Coco mala vôľu ísť si za svojim snom a  aj sa jej to podarilo. Krôčik po krôčiku. Najskôr pomáhala v krajčírstve, neskôr navrhla klobúk pre priateľku, potom mala obchod s klobúkmi a nakoniec navrhla celú kolekciu odevov. Chcela pre ženy viac voľnosti (nielen) v pohybe. Deťom sa dá na jej príbehu krásne ukázať, že ak niečo chcú dosiahnuť, dá sa to. Treba na to však ísť postupne.

Ďalšou knihou zo série je kniha o Audrey Hepburnovej. Musím sa priznať, že herečku som vždy evidovala, jej krásu si pamätám z filmu Raňajky u Tiffaniho, ale nikdy som jej život neštudovala do hĺbky. Práve vďaka tejto knihe som zostala v úžase, čo všetko v živote dokázala. Potom, čo sa na nej podpísal hlad a ťažké časy počas 2. svetovej vojny, začala študovať balet v Londýne. Roky podvýživy sa však na nej podpísali. A tak sa vybrala na cestu muzikálu a herectva. Získala množstvo ocenení a ľudia ju milovali. Neskôr začala pomáhať nadácii UNICEF. Dobre si totiž pamätala, aké to je hladovať. Prostredníctvom tohto príbehu môžeme deťom ukázať, čo znamená pomoc druhým. Deti pochopia aj to, že nie všetci majú vo svete dostatok jedla a preto si ho treba vážiť.

Poslednou knihou je príbeh o Ronaldovi Tolkienovi, ktorý sa stal otcom modernej fantasy literatúry vďaka dielu Hobit a sérii kníh Pán prsteňov. Chlapec, ktorý už počas mladosti stratil postupne oboch rodičov miloval jazyky a ich pôvod. Sám si vytvoril svoj jazyk a slovám dal aj význam. Príbeh o Hobitovi bol pôvodne určený pre jeho deti. Nakoniec sa dostal aj do sveta a ľudia si ho zamilovali. A chceli viac. Celých dvanásť rokov písal príbeh Pána prsteňov, ktorý je známy po celom svete. Láska k slovám a predstavivosť  z neho urobili autora, ktorého zbožňuje niekoľko generácií.

Každá kniha má krásne ilustrácie, ktoré dokonale korešpondujú s príbehmi. Páči sa mi, že každú ilustruje niekto iný. Knihy sú tak rôznorodé a deti v nich môžu aj vďaka obrázkom veľa objavovať. Text je zrozumiteľný a jeho množstvo je tak akurát na jedno čítanie pred spaním. V závere je krátky životopis aj s fotkami. Skvelá pomôcka do školy pre väčšie deti.

Ďalšie tri tituly zo série Malí ľudia, veľké sny prinášajú životopisy o Coco Chanel, Audrey Hepburn a J.R.R. Tolkienovi. Je len na vás, či sa rozhodnete deťom vyskladať celú sériu, alebo si vyberiete podľa toho, ktorú osobnosť máte radi. Každá z kníh v sebe ukrýva aj malé posolstvo. Väčšinou o odhodlaní splniť si svoj cieľ. Knihy sú vhodné pre deti od 5 rokov. Pre mňa jedna z najkrajších detských sérií.

Viac o tejto krásnej sérií nájdete na stránke vydavateľstva:
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knizne-serie/mali-ludia-velke-sny.html?page_id=178267

Titul: Malí ľudia, veľké sny

Originálny názov: Little People, BIG DREAMS

Autor: María Isabel Sánchez Vegara

Preklad: Denisa Ľahká

Ilustrácie: Ana Alberto (Coco Chanel), Amaia Arrazola (Audrey Hepburn), Aaron Cushley (J.R.R. Tolien)

Počet strán: 32

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Séria: Malí ľudia, veľké sny II. časť (María Isabel Sánchez Vegara)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: